< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1692 (MDCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1692 година од новата ера, 692. од вториот милениум, 92. од XVII век и трета од 1690-тите.

1692 во разни календари
Грегоријански календар1692
MDCXCII
Ab urbe condita2445
Ерменски календар1141
ԹՎ ՌՃԽԱ
Асирски календар6442
Балиски календар1613–1614
Бенгалски календар1099
Берберски календар2642
Будистички календар2236
Бурмански календар1054
Византиски календар7200–7201
Кинески календар辛未(мет. коза)
4388 или 4328
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4389 или 4329
Коптски календар1408–1409
Етиопски календар1684–1685
Еврејски календар5452–5453
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1748–1749
 - Сачка ера1613–1614
 - Кали-југа4792–4793
Холоценски календар11692
Игбоански календар692–693
Ирански календар1070–1071
Исламски календар1103–1104
Јапонски календарГенроку 5
(元禄5年)
Јавански календар1615–1616
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4025
Мингуо-календар220 пред Р. Кина
民前220年
Нанакшахи224
Тајландски сончев календар2234–2235
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1818 или 1437 или 665
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1819 или 1438 или 666

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7200 и 7201 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6442 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5452 и 5453 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2445.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1692 година се протега во 4328 и 4329, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4388 и 4389 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2235. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1103 и 1104 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди