< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1667 (MDCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1667 година од новата ера, 667. од вториот милениум, 67. од XVII век и осма од 1660-тите.

1667 во разни календари
Грегоријански календар1667
MDCLXVII
Ab urbe condita2420
Ерменски календар1116
ԹՎ ՌՃԺԶ
Асирски календар6417
Балиски календар1588–1589
Бенгалски календар1074
Берберски календар2617
Будистички календар2211
Бурмански календар1029
Византиски календар7175–7176
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4363 или 4303
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4364 или 4304
Коптски календар1383–1384
Етиопски календар1659–1660
Еврејски календар5427–5428
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1723–1724
 - Сачка ера1588–1589
 - Кали-југа4767–4768
Холоценски календар11667
Игбоански календар667–668
Ирански календар1045–1046
Исламски календар1077–1078
Јапонски календарКанбун 6
(寛文6年)
Јавански календар1589–1590
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4000
Мингуо-календар245 пред Р. Кина
民前245年
Нанакшахи199
Тајландски сончев календар2209–2210
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1793 или 1412 или 640
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1794 или 1413 или 641

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7175 и 7176 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6417 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5427 и 5428 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2420.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1667 година се протега во 4303 и 4304, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4363 и 4364 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2210. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1077 и 1078 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди