< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1614 (MDCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1614 година од новата ера, 614. од вториот милениум, 14. од XVII век и петта од 1610-тите.

1614 во разни календари
Грегоријански календар1614
MDCXIV
Ab urbe condita2367
Ерменски календар1063
ԹՎ ՌԿԳ
Асирски календар6364
Балиски календар1535–1536
Бенгалски календар1021
Берберски календар2564
Будистички календар2158
Бурмански календар976
Византиски календар7122–7123
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4310 или 4250
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4311 или 4251
Коптски календар1330–1331
Етиопски календар1606–1607
Еврејски календар5374–5375
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1670–1671
 - Сачка ера1535–1536
 - Кали-југа4714–4715
Холоценски календар11614
Игбоански календар614–615
Ирански календар992–993
Исламски календар1022–1023
Јапонски календарКејчо 19
(慶長19年)
Јавански календар1534–1535
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3947
Мингуо-календар298 пред Р. Кина
民前298年
Нанакшахи146
Тајландски сончев календар2156–2157
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1740 или 1359 или 587
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1741 или 1360 или 588

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7122 и 7123 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6364 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5374 и 5375 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2367.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1614 година се протега во 4250 и 4251, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4310 и 4311 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2157. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1022 и 1023 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди