< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1617 (MDCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1617 година од новата ера, 617. од вториот милениум, 17. од XVII век и осма од 1610-тите.

1617 во разни календари
Грегоријански календар1617
MDCXVII
Ab urbe condita2370
Ерменски календар1066
ԹՎ ՌԿԶ
Асирски календар6367
Балиски календар1538–1539
Бенгалски календар1024
Берберски календар2567
Будистички календар2161
Бурмански календар979
Византиски календар7125–7126
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4313 или 4253
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4314 или 4254
Коптски календар1333–1334
Етиопски календар1609–1610
Еврејски календар5377–5378
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1673–1674
 - Сачка ера1538–1539
 - Кали-југа4717–4718
Холоценски календар11617
Игбоански календар617–618
Ирански календар995–996
Исламски календар1025–1027
Јапонски календарГена 3
(元和3年)
Јавански календар1537–1538
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3950
Мингуо-календар295 пред Р. Кина
民前295年
Нанакшахи149
Тајландски сончев календар2159–2160
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1743 или 1362 или 590
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1744 или 1363 или 591

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7125 и 7126 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6367 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5377 и 5378 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2370.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1617 година се протега во 4253 и 4254, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4313 и 4314 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2160. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1025 и 1027 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди