< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1689 (MDCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1689 година од новата ера, 689. од вториот милениум, 89. од XVII век и последна од 1680-тите.

1689 во разни календари
Грегоријански календар1689
MDCLXXXIX
Ab urbe condita2442
Ерменски календар1138
ԹՎ ՌՃԼԸ
Асирски календар6439
Балиски календар1610–1611
Бенгалски календар1096
Берберски календар2639
Будистички календар2233
Бурмански календар1051
Византиски календар7197–7198
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4385 или 4325
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4386 или 4326
Коптски календар1405–1406
Етиопски календар1681–1682
Еврејски календар5449–5450
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1745–1746
 - Сачка ера1610–1611
 - Кали-југа4789–4790
Холоценски календар11689
Игбоански календар689–690
Ирански календар1067–1068
Исламски календар1100–1101
Јапонски календарГенроку 2
(元禄2年)
Јавански календар1612–1613
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4022
Мингуо-календар223 пред Р. Кина
民前223年
Нанакшахи221
Тајландски сончев календар2231–2232
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1815 или 1434 или 662
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1816 или 1435 или 663

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7197 и 7198 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6439 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5449 и 5450 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2442.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1689 година се протега во 4325 и 4326, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4385 и 4386 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2232. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1100 и 1101 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди