< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1647 (MDCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1647 година од новата ера, 647. од вториот милениум, 47. од XVII век и осма од 1640-тите.

1647 во разни календари
Грегоријански календар1647
MDCXLVII
Ab urbe condita2400
Ерменски календар1096
ԹՎ ՌՂԶ
Асирски календар6397
Балиски календар1568–1569
Бенгалски календар1054
Берберски календар2597
Будистички календар2191
Бурмански календар1009
Византиски календар7155–7156
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4343 или 4283
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4344 или 4284
Коптски календар1363–1364
Етиопски календар1639–1640
Еврејски календар5407–5408
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1703–1704
 - Сачка ера1568–1569
 - Кали-југа4747–4748
Холоценски календар11647
Игбоански календар647–648
Ирански календар1025–1026
Исламски календар1056–1057
Јапонски календарШохо 4
(正保4年)
Јавански календар1568–1569
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3980
Мингуо-календар265 пред Р. Кина
民前265年
Нанакшахи179
Тајландски сончев календар2189–2190
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1773 или 1392 или 620
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1774 или 1393 или 621

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7155 и 7156 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6397 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5407 и 5408 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2400.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1647 година се протега во 4283 и 4284, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4343 и 4344 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2190. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1056 и 1057 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди