Отвори го главното мени

Јужна Каролина е сојузна држава од САД. Се наоѓа во југоисточниот дел од земјата. Излегува на Атлантскиот океан. Главен град е Колумбија.

Јужна Каролина
State of South Carolina
Знаме на Јужна Каролина Печат на Јужна Каролина
Знаме Печат
Прекар(и): The Palmetto State
Гесло: Dum spiro spero (Додека дишам, се надевам) и
Animis opibusque parati
(Спремни со душа и средства)'
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA SC.svg
За сликава
Службен јазик Англиски јазик
Главен град Колумбија
Најголем град Колумбија
Површина  40. место
 - Вкупно 82 965 км²
 - Широчина 320 км
 - Должина 420 км
 - % вода 6
 - Гео. ширина 32° 2′ N до 35° 13′ N
 - Гео. должина 78° 32′ W до 83° 21′ W
Население  24. место
 - Вкупно 4 012 012
 - Густина 51,45/км² (21. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Планина Сасафрас[1]
1 085 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  23 мај, 1788 (8)
Гувернер Марк Сенфорд (Р)
Сенатори Линдзи Грејам (Р)
Џим Деминт (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки SC US-SC
Портал www.sc.gov

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош); Unknown parameter |accessmonthday= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров