Арканзас е сојузна држава од САД. Се наоѓа во југоисточниот дел од земјата. На север граничи со Мисури, на запад со Оклахома, на југ со Луизијана и на исток со Тенеси и Мисисипи. Главен град е Литл Рок. Релјефот е претежно низински, а најголеми планински возвишенија се Вошито и Бостон.

Арканзас
State of Arkansas
Знаме на Арканзас Печат на Арканзас
Знаме Печат
Прекар(и): The Natural State (Природната држава) (сегашен),
The Land of Opportunity
(Земја на можностите) (поранешен)
Гесло: Regnat populus (Народот владее)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик англиски
Главен град Литл Рок
Најголем град Литл Рок
Површина  29. место
 - Вкупно 137 002 км²
 - Широчина 385 км
 - Должина 420 км
 - % вода 2,09
 - Гео. ширина 33° 00′ N до 36° 30′ N
 - Гео. должина 89° 39′ W до 94° 37′ W
Население  32. место
 - Вкупно 2 673 400
 - Густина 19,82/км² (34. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Магазин[1]
840 м
 - Најниска точка Уачита[1]
17 м
Влез во сојузот  15 јуни 1836 (25)
Гувернер Мајк Биби (Д)
Сенатори Бленч Линколн (Д)
Марк Прајор (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки AR Ark. US-AR
Портал www.arkansas.gov

Белешки уреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 3 ноември 2006.

Координати: 34.8° СГШ 92.2° ЗГД