Република Српска

Република Српска или скратено Српска[4] — една од двете главни политичко-територијални единици на Босна и Херцеговина, другата е Федерацијата Босна и Херцеговина. Република Српска е дефинирана во Уставот како единствена територијално, неделлива и неотуѓива уставна и правна единица што самостојно ќе ги врши своите уставни, законодавни, извршни и судски функции. Националното собрание и на Владата е во Бања Лука, иако Сараево е официјален главен град. Република Српска е дом на три уставни народи: Срби (околу 88%), Бошњаци (околу 8%) и Хрватите (околу 4%).

Република Српска
Знаме Амблем
ХимнаМоја Република

Местоположба на Република Српска во рамките на БиХ
Местоположба на Република Српска во рамките на БиХ
Главен град
Службен јазик српски, босански и хрватскиб
Уредување парламентарен систем
 •  Претседател Милорад Додик
 •  Премиер Жељка Цвијановиќ
Законодавство Народно собрание
Основање
 •  Прогласена 9 јануари 1992 
 •  Признаена како
дел од БиХ
14 декември 1995 
Површина
 •  Вкупна 24.857 км2 
 •  Вода (%) н/п
Население
 •  Попис 2013 1,326,991 г[2] 
 •  Густина 53,3 жит/км2 
Валута босанска конвертибилна марка (BAM)
Часовен појас CET (UTC+1)
 •  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Повик. бр. +387
б. Уставот избегнува да ги именува јазиците поради несогласувања.[3]
в. Вклучувајќи бегалци во странство
г. Без оние 48% во округот Брчко

ГрадовиУреди

Според пописот од 2013 г., најголеми градови во Република Српска се:[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди