Република Српска

Република Српска или скратено Српска[4] — една од двете главни политичко-територијални единици на Босна и Херцеговина, другата е Федерацијата Босна и Херцеговина. Република Српска е дефинирана во Уставот како единствена територијално, неделлива и неотуѓива уставна и правна единица што самостојно ќе ги врши своите уставни, законодавни, извршни и судски функции. Националното собрание и на Владата е во Бања Лука, иако Сараево е службен главен град. Република Српска е дом на три уставни народи: Срби (околу 88%), Бошњаци (околу 8%) и Хрватите (околу 4%).

Република Српска
Знаме Амблем
ХимнаМоја Република

Местоположба на Република Српска во рамките на БиХ
Местоположба на Република Српска во рамките на БиХ
Главен град
Службен јазик српски, босански и хрватскиб
Уредување парламентарен систем
 •  Претседател Милорад Додик
 •  Премиер Жељка Цвијановиќ
Законодавство Народно собрание
Основање
 •  Прогласена 9 јануари 1992 
 •  Признаена како
дел од БиХ
14 декември 1995 
Површина
 •  Вкупна 24,857 км2 
 •  Вода (%) н/п
Население
 •  Попис 2013 1,326,991 г[2] 
 •  Густина 53,3 жит/км2 
Валута босанска конвертибилна марка (BAM)
Часовен појас CET (UTC+1)
 •  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Повик. бр. +387
б. Уставот избегнува да ги именува јазиците поради несогласувања.[3]
в. Вклучувајќи бегалци во странство
г. Без оние 48% во округот Брчко

ГрадовиУреди

Според пописот од 2013 г., најголеми градови во Република Српска се:[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Constitution of the Republika Srpska, Official Web Site of the Office of the High Representative“.
  2. 2,0 2,1 „Preliminary Results of the 2013 Census of Population, Households and Dwellings in Bosnia and Herzegovina“ (PDF). Agency for Statistics of Bosnia and Herzegovina. 5 November 2013.
  3. „Decision on Constitutional Amendments in Republika Srpska“. Office of the High Representative. Посетено на 3 June 2010.
  4. „Danas u Srpskoj - Pregled aktuelnih događaja i zanimljivosti iz Republike Srpske“. Архивирано од изворникот на 2014-02-09. Посетено на 2013-12-13.

Надворешни врскиУреди