Тузла (босански, српски, хрватски: Tuzla/Тузла) — град во Босна и Херцеговина и главен град на Тузланскиот кантон во Федерацијата Босна и Херцеговина. Според пописот на населението од 1991 година, градот имал 131.000 жители, но како последица од војната денес се проценува дека има 174,558 жители.[1] После Сараево и Бања Лука, Тузла е трет град по големина во државата. Името на градот потекнува од турски збор што значи солана, бидејќи градот има големи наоѓалишта на сол. Тузла е дом на единственото солено езеро, кое се наоѓа во паркот.[2]

Тузла
Tuzla
Поглед на Тузла Tuzla
Знаме на Тузла TuzlaГрб на Тузла Tuzla
Местоположба на Тузла.
Местоположба на Тузла.
Држава Босна и Херцеговина
КантонТузлански
Управа
 • Претседател на општинаЈасмин Имамовиќ
Површина
 • Вкупна302 км2 (117 ми2)
Население (1991)
 • Вкупно180,000
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 35
Мреж. местоhttp://www.tuzla.ba

Население уреди

Населението на општината Тузла по пописи изгледало вака:

1971 уреди

Вкупно: 107,293

1981 уреди

Вкупно: 121,717

 • 52,400 (43.05%) - Бошњаци
 • 24,811 (20.38%) - Хрвати
 • 20,261 (16.64%) - Срби
 • 19,059 (15.65%) - Југословени
 • 5,186 (4.26%) - други

1991 уреди

Вкупно: 131,618

 • 62,669 (47.61%) - Бошњаци
 • 21,995 (16.71%) - Југословени
 • 20,398 (15.49%) - Хрвати
 • 20,271 (15.40%) - Срби
 • 6,285 (4,77%) - други

Градот Тузла: Вкупно: 83,770

 • 44,091 (52.63%) - Бошњаци
 • 16,302 (19.46%) - Југословени
 • 13,137 (15.68%) - Срби
 • 6,328 (7.55%) - Хрвати
 • 3,912 (4.66%) - други

Познати личности од Тузла уреди

Збратимени градови уреди

Наводи уреди

 1. Tuzlarije
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-09-27. Посетено на 2011-04-02.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди