Список на држави во светот

список на статии на Викимедија
(Пренасочено од Список на држави)

Ова е список на државите во светот. Во светот постојат 193 признати независни држави, од кои 192 се членки на Обединетите нации (сите држави освен Ватикан). Во Европа постојат 44 независни држави, во Азија 47, во Африка 53, во Америка 35 и во Океанија 14. Покрај независните држави, во светот постојат уште 70 зависни и спорни територии, како и еден протекторат на Обединетите нации.

Напомена: Овој список ги вклучува само меѓународно признатите држави. За целосниот список со непризнатите држави и зависни територии видете Список на држави и територии по површина.

Држави

уреди
Држава Официјално име Престолнина Население Површина (км²) Густина Знаме ISO- кратенки
Земја &100000067500000000000006.750.000.000 &10000000510072000000000510.072.000 копно.
* 148.900.000  океани
&1000000000000047900000047,9
Европска унија Брисел &10000000500000000000000500.000.000 &100000000043247820000004.324.782 &10000000000001135000000113,5  
Абхазија Република Абхазија Сухуми &10000000000320000000000320.000 &100000000000086000000008.600 &1000000000000037200000037,2  
Авганистан Исламска Република Авганистан Кабул &1000000002714500000000027.145.000 &10000000000647500000000647.500 &1000000000000041900000041,9   AFG
Австрија Република Австрија Виена &100000000083610000000008.361.000 &1000000000008387000000083.870 &1000000000000099700000099,7   AUT
Албанија Република Албанија Тирана &100000000031900000000003.190.000 &1000000000002874800000028.748 &10000000000001110000000111,0   ALB
Алжир Демократска Народна Република Алжир Алжир &1000000003385800000000033.858.000 &100000000023817400000002.381.740 &1000000000000014200000014,2   DZA
Андора Кнежевство Андора Андора ла Веља &1000000000007500000000075.000 &10000000000000468000000468 &10000000000001603000000160,3   AND
Ангола Република Ангола Луанда &1000000001702400000000017.024.000 &100000000012467000000001.246.700 &1000000000000013700000013,7   AGO
Антигва и Барбуда Антигва и Барбуда Сент Џонс &1000000000008500000000085.000 &10000000000000443000000443 &10000000000001923000000192,3   ATG
Аргентина Аргентинска Република Буенос Аирес &1000000003953100000000039.531.000 &100000000027668900000002.766.890 &1000000000000014400000014,4   ARG
Азербејџан Република Азербејџан Баку &100000000091646000000009.164.600 &1000000000008660000000086.600 &1000000000000097800000097,8   AZE
Австралија Државна Заедница на Австралија Канбера &1000000002074300000000020.743.000 &100000000076868500000007.686.850 &100000000000000270000002,7   AUS
Бахами Државна Заедница на Бахамите Насау &10000000000331000000000331.000 &1000000000001394000000013.940 &1000000000000023900000023,9   BHS
Бахреин Кралство Бахреин Манама &10000000000753000000000753.000 &10000000000000665000000665 &100000000000113230000001.132,3   BHR
Бангладеш Народна Република Бангладеш Дака &10000000158665000000000158.665.000 &10000000000144000000000144.000 &100000000000110190000001.101,9   BGD
Барбадос Барбадос Бриџтаун &10000000000294000000000294.000 &10000000000000431000000431 &10000000000006821000000682,1   BRB
Белгија Кралство Белгија Брисел &1000000001045700000000010.457.000 &1000000000003052800000030.528 &10000000000003425000000342,5   BEL
Белиз Белиз Белмопан &10000000000288000000000288.000 &1000000000002296600000022.966 &1000000000000012500000012,5   BLZ
Белорусија Република Белорусија Минск &100000000096890000000009.689.000 &10000000000207600000000207.600 &1000000000000046700000046,7   BLR
Бенин Република Бенин Порто Ново &100000000090330000000009.033.000 &10000000000112620000000112.620 &1000000000000080200000080,2   BEN
Бутан Кралство Бутан Тимпу &10000000000658000000000658.000 &1000000000004700000000047.000 &1000000000000014100000014,1   BTN
Боливија Повеќенационална држава Боливија Сукре &100000000095250000000009.525.000 &100000000010985800000001.098.580 &100000000000000870000008,7   BOL
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Сараево &100000000039350000000003.935.000 &1000000000005120900000051.209 &1000000000000077000000077,0   BIH
Боцвана Република Боцвана Габороне &100000000018820000000001.882.000 &10000000000600370000000600.370 &100000000000000310000003,1   BWA
Бразил Сојузна Република Бразил Бразилија &10000000191791000000000191.791.000 &100000000085119650000008.511.965 &1000000000000022500000022,5   BRA
Брунеј Брунеј Дарусалам Бандар Сери Бегаван &10000000000390000000000390.000 &100000000000057700000005.770 &1000000000000067600000067,6   BRN
Бугарија Република Бугарија Софија &100000000076390000000007.639.000 &10000000000110994000000110.994 &1000000000000068900000068,9   BGR
Буркина Фасо Буркина Фасо Уагадугу &1000000001478400000000014.784.000 &10000000000274200000000274.200 &1000000000000053900000053,9   BFA
Бурунди Република Бурунди Буџумбура &100000000085080000000008.508.000 &1000000000002783000000027.830 &10000000000003057000000305,7   BDI
Брегот на Слоновата Коска Република Кот д'Ивоар Јамусукро &1000000001926200000000019.262.000 &10000000000322460000000322.460 &1000000000000059700000059,7   CIV
Вануату Република Вануату Порт Вила &10000000000226000000000226.000 &1000000000001220000000012.200 &1000000000000018500000018,5   VUT
Ватикан Држава Ватикан Ватикан &10000000000000932000000932 &100000000000000440000000,44 &100000000000211820000002.118,2   VAT
Венецуела Боливарска Република Венецуела Каракас &1000000002737200000000027.372.000 &10000000000912050000000912.050 &1000000000000030000000030,0   VEN
Виетнам Социјалистичка Република Виетнам Ханој &1000000008737500000000087.375.000 &10000000000329560000000329.560 &10000000000002651000000265,1   VNM
Германија Сојузна Република Германија Берлин &1000000008204600000000082.046.000 &10000000000357104000000357.104 &10000000000002298000000229,8   DEU
Габон Габонска Република Либрвил &100000000013310000000001.331.000 &10000000000267667000000267.667 &100000000000000500000005,0   GAB
Гамбија Република Гамбија Банџул &100000000017090000000001.709.000 &1000000000001130000000011.300 &10000000000001512000000151,2   GMB
Грузија
(со Абхазија и Јужна Осетија)
Грузија Тбилиси &100000000043850000000004.385.000 &1000000000006970000000069.700 &1000000000000062900000062,9   GEO
Гана Република Гана Акра &1000000002347800000000023.478.000 &10000000000239460000000239.460 &1000000000000098000000098,0   GHA
Гренада Гренада Сент Џорџес &10000000000106000000000106.000 &10000000000000344000000344 &10000000000003081000000308,1   GRD
Грција Хеленска Република Атина &1000000001114700000000011.147.000 &10000000000131940000000131.940 &1000000000000084500000084,5   GRC
Гватемала Република Гватемала Гватемала Сити &1000000001335400000000013.354.000 &10000000000108890000000108.890 &10000000000001226000000122,6   GTM
Гвинеја Република Гвинеја Конакри &100000000093700000000009.370.000 &10000000000245857000000245.857 &1000000000000038100000038,1   GIN
Гвинеја-Бисао Република Гвинеја-Бисао Бисао &100000000016950000000001.695.000 &1000000000003612000000036.120 &1000000000000046900000046,9   GNB
Гвајана Кооперативна Република Гвајана Џорџтаун &10000000000738000000000738.000 &10000000000214970000000214.970 &100000000000000340000003,4   GUY
Данска
со Фарски Острови (ФО) и Гренланд (ГЛ)
Кралство Данска Копенхаген &100000000054420000000005.442.000 Данска
* 48 500 ФО
* 56 700 ГЛ
* 5 547.200 ges.
&1000000000004309400000043.094 Данска
* 1 399 ФО
* 2 166 086 ГЛ
* 2 249 490 ges.
&10000000000001263000000126,3 Данска
* 34,7 ФО
* 0,03 ГЛ
* 2,5 ges.
 
 
 
DNK
Доминика Државна Заедница на Доминика Розо &1000000000006700000000067.000 &10000000000000754000000754 &1000000000000088900000088,9   DMA
Доминиканска Република Доминиканска Република Санто Доминго &100000000097600000000009.760.000 &1000000000004873000000048.730 &10000000000002003000000200,3   DOM
Египет Арапска Република Египет Каиро &1000000007549800000000075.498.000 &100000000010014500000001.001.450 &1000000000000075400000075,4   EGY
Екваторска Гвинеја Република Екваторска Гвинеја Малабо &10000000000507000000000507.000 &1000000000002805100000028.051 &1000000000000018100000018,1   GNQ
Ерменија Република Ерменија Ереван &100000000030020000000003.002.000 &1000000000002974300000029.743 &10000000000001007000000100,7   ARM
Етиопија Демократска Сојузна Република Етиопија Адис Абеба &1000000008309900000000083.099.000 &100000000011271270000001.127.127 &1000000000000073700000073,7   ETH
Еквадор Република Еквадор Кито &1000000001334100000000013.341.000 &10000000000283560000000283.560 &1000000000000047000000047,0   ECU
Ел Салвадор Република Ел Салвадор Сан Салвадор &100000000068570000000006.857.000 &1000000000002104000000021.040 &10000000000003259000000325,9   SLV
Еритреја Држава Еритреја Асмара &100000000048510000000004.851.000 &10000000000121320000000121.320 &1000000000000040000000040,0   ERI
Естонија Република Естонија Талин &100000000013350000000001.335.000 &1000000000004522600000045.226 &1000000000000029500000029,5   EST
Замбија Република Замбија Лусака &1000000001192200000000011.922.000 &10000000000752614000000752.614 &1000000000000015800000015,8   ZMB
Зелено'ртска Република Република Зелено'ртски Острови Праја &10000000000530000000000530.000 &100000000000040330000004.033 &10000000000001314000000131,4   CPV
Зимбабве Република Зимбабве Хараре &1000000001334900000000013.349.000 &10000000000390580000000390.580 &1000000000000034200000034,2   ZWE
Западна Сахара Демократска Арапска Република Сахара Ел-Ајун &10000000000380000000000380.000 &10000000000266000000000266.000 &100000000000001430000001,43   ESH
Индија
(со Кашмир)
Република Индија Њу Делхи &100000011690160000000001.169.016.000 &100000000032875900000003.287.590 &10000000000003556000000355,6   IND
Индонезија Република Индонезија Џакарта &10000000231627000000000231.627.000 &100000000019194400000001.919.440 &10000000000001207000000120,7   IDN
Ирак Република Ирак Багдад &1000000002899300000000028.993.000 &10000000000437072000000437.072 &1000000000000066300000066,3   IRQ
Иран Исламска Република Иран Техеран &1000000007120800000000071.208.000 &100000000016480000000001.648.000 &1000000000000043200000043,2   IRN
Ирска Ирска Даблин &100000000043010000000004.301.000 &1000000000007028000000070.280 &1000000000000061200000061,2   IRL
Исланд Република Исланд Рејкјавик &10000000000301000000000301.000 &10000000000103000000000103.000 &100000000000000290000002,9   ISL
Израел
(без Појас Газа, Голан и Западен Брег)
Држава Израел Ерусалим &100000000068800000000006.880.000 &1000000000002077000000020.770 &10000000000003312000000331,2   ISR
Источен Тимор Демократска Република Тимор-Лесте Дили &100000000011550000000001.155.000 &1000000000001500700000015.007 &1000000000000077000000077,0  
Италија Италијанска Република Рим &1000000005888700000000058.887.000 &10000000000301230000000301.230 &10000000000001955000000195,5   ITA
Јамајка Јамајка Кингстон &100000000027140000000002.714.000 &1000000000001099100000010.991 &10000000000002470000000247,0   JAM
Јапонија Јапонија Токио &10000000127967000000000127.967.000 &10000000000377835000000377.835 &10000000000003387000000338,7   JPN
Јемен Репиблика Јемен Сана &1000000002238900000000022.389.000 &10000000000527970000000527.970 &1000000000000042400000042,4   YEM
Јордан Хашемитско Кралство Јордан Аман &100000000059240000000005.924.000 &1000000000009230000000092.300 &1000000000000064100000064,1   JOR
Јужен Судан Република Јужен Судан Џуба &100000000000000082599998,260,490 &10000000000000619745000619,745  
Јужна Осетија Јужна Осетија Цхинвали &1000000000007500000000075.000 &100000000000038850000003.885 &1000000000000019300000019,3  
Јужноафриканска Република Јужноафриканска Република Преторија &1000000004857700000000048.577.000 &100000000012199120000001.219.912 &1000000000000039800000039,8   ZAF
Република Кина[1] Република Кина Тајпеј &1000000002299000000000022.990.000 &1000000000003598000000035.980 &10000000000006390000000639,0   CHN
Народна Република Кина Народна Република Кина Пекинг &100000013286300000000001.328.630.000 ges.
* 7 013 800 HK
 
* 508 500 MO
&100000000095969600000009.596.960 ges.
* 1 092 HK
* 28.2 MO
&10000000000001384000000138,4 ges.
*6 422.9  HK
* 18 031.9 MO
 
 
 
CHN
Кукови Острови Кукови Острови Аваруа &1000000000001870000000018.700 &10000000000000237000000237 &1000000000000078900000078,9   COK
Костарика Република Костарика Сан Хосе &100000000044680000000004.468.000 &1000000000005110000000051.100 &1000000000000087400000087,4   CRI
Камбоџа Кралство Камбоџа Пном Пен &1000000001360000000000013.600.000 &10000000000181040000000181.040 &1000000000000075100000075,1   KHM
Камерун Република Камерун Јаунде &1000000001444400000000014.444.000 &10000000000475440000000475.440 &1000000000000030400000030,4   CMR
Канада Канада Отава &1000000003287600000000032.876.000 &100000000099846700000009.984.670 &100000000000000330000003,3   CAN
Казахстан Република Казахстан Нур-Султан &1000000001542200000000015.422.000 &100000000027173000000002.717.300 &100000000000000570000005,7   KAZ
Катар Држава Катар Доха &10000000000841000000000841.000 &1000000000001143700000011.437 &1000000000000073500000073,5   QAT
Кенија Република Кенија Најроби &1000000003795400000000037.954.000 &10000000000582650000000582.650 &1000000000000065100000065,1   KEN
Киргистан Киргиска Република Бишкек &100000000053170000000005.317.000 &10000000000198500000000198.500 &1000000000000026800000026,8   KGZ
Кирибати Република Кирибати Јужна Тарава &1000000000009500000000095.000 &10000000000000811000000811 &10000000000001171000000117,1   KIR
Колумбија Република Колумбија Богота &1000000004615600000000046.156.000 &100000000011389100000001.138.910 &1000000000000040500000040,5   COL
Комори Унија Комори Морони &10000000000839000000000839.000 &100000000000021700000002.170 &10000000000003866000000386,6   COM
Демократска Република Конго Демократска Република Конго Киншаса &1000000006263600000000062.636.000 &100000000023454100000002.345.410 &1000000000000026700000026,7   COD
Република Конго Република Конго Бразавил &100000000037680000000003.768.000 &10000000000342000000000342.000 &1000000000000011000000011,0   COG
ДНР Кореја Демократска Народна Република Кореја Пјонгјанг &1000000002379000000000023.790.000 &10000000000120540000000120.540 &10000000000001974000000197,4   PRK
Република Кореја Република Кореја Сеул &1000000004822400000000048.224.000 &1000000000009848000000098.480 &10000000000004897000000489,7   KOR
Косово Република Косово Приштина &100000000021270000000002.127.000 &1000000000001088700000010.887 &10000000000001954000000195,4  
Куба Република Куба Хавана &1000000001126800000000011.268.000 &10000000000110860000000110.860 &10000000000001016000000101,6   CUB
Кувајт Држава Кувајт Кувајт Сити &100000000028510000000002.851.000 &1000000000001782000000017.820 &10000000000001600000000160,0   KWT
Кипар
(со Турска Република Северен Кипар)
Република Кипар Лефкозија &10000000000855000000000855.000 &100000000000092500000009.250 &1000000000000092400000092,4   CYP
Турска Република Северен Кипар Турска Република Северен Кипар Лефкозија &10000000000256644000000256.644 &100000000000033550000003.355 &1000000000000076500000076,5  
Лаос Демократска Народна Република Лаос Виентијан &100000000058590000000005.859.000 &10000000000236800000000236.800 &1000000000000024700000024,7   LAO
Лесото Кралство Лесото Масеру &100000000020080000000002.008.000 &1000000000003035500000030.355 &1000000000000066200000066,2   LSO
Летонија Република Летонија Рига &100000000022770000000002.277.000 &1000000000006458900000064.589 &1000000000000035200000035,2   LVA
Либан Либанска Република Бејрут &100000000040990000000004.099.000 &1000000000001040000000010.400 &10000000000003941000000394,1   LBN
Либерија Република Либерија Монровија &100000000037500000000003.750.000 &10000000000111370000000111.370 &1000000000000033700000033,7   LBR
Либија Големата Социјалистичка Народна Либиска Арапска Република Триполи &100000000061600000000006.160.000 &100000000017595400000001.759.540 &100000000000000350000003,5   LBY
Лихтенштајн Кнежевство Лихтенштајн Вадуц &1000000000003500000000035.000 &10000000000000160000000160 &10000000000002188000000218,8   LIE
Литванија Република Литванија Вилнус &100000000033900000000003.390.000 &1000000000006530000000065.300 &1000000000000051900000051,9   LTU
Луксембург Големо Војводство Луксембург Луксембург &10000000000467000000000467.000 &100000000000025860000002.586 &10000000000001806000000180,6   LUX
Мадагаскар Република Мадагаскар Антананариво &1000000001968300000000019.683.000 &10000000000587040000000587.040 &1000000000000033500000033,5   MDG
Малави Република Малави Лилонгве &1000000001392500000000013.925.000 &10000000000118480000000118.480 &10000000000001175000000117,5   MWI
Малезија Малезија Куала Лумпур &1000000002657200000000026.572.000 &10000000000329750000000329.750 &1000000000000080600000080,6   MYS
Малдиви Република Малдиви Мале &10000000000306000000000306.000 &10000000000000300000000300 &100000000000102000000001.020,0   MDV
Мали Република Мали Бамако &1000000001233700000000012.337.000 &100000000012401920000001.240.192 &100000000000000990000009,9   MLI
Малта Република Малта Валета &10000000000410000000000410.000 &10000000000000316000000316 &100000000000129800000001.298,0   MLT
Мароко
(без Западна Сахара)
Кралство Мароко Рабат &1000000003122400000000031.224.000 &10000000000446550000000446.550 &1000000000000069900000069,9   MAR
Маршалски Острови Република Маршалски Острови Маџуро &1000000000005900000000059.000 &10000000000000181000000181 &10000000000003260000000326,0   MHL
Мавританија Исламска Република Мавританија Нуакшот &100000000031240000000003.124.000 &100000000010307000000001.030.700 &100000000000000300000003,0   MRT
Маврициус Република Мавриуциус Порт Луј &100000000012620000000001.262.000 &100000000000020400000002.040 &10000000000006186000000618,6   MUS
Македонија Република Македонија Скопје &100000000020380000000002.038.000 &1000000000002571300000025.713 &1000000000000080400000080,4   MKD
Мексико Обединети Мексикански Држави Град Мексико &10000000106535000000000106.535.000 &100000000019725500000001.972.550 &1000000000000054000000054,0   MEX
СД Микронезија Сојузни Држави на Микронезија Паликир &10000000000111000000000111.000 &10000000000000702000000702 &10000000000001581000000158,1   FSM
Молдавија Република Молдавија Кишињев &100000000037940000000003.794.000 &1000000000003384300000033.843 &10000000000001121000000112,1   MDA
Монако Кнежевство Монако Монако &1000000000003300000000033.000 &100000000000000020000002 &1000000000016500000000016.500,0   MCO
Монголија Монголија Улан Батор &100000000026290000000002.629.000 &100000000015641160000001.564.116 &100000000000000170000001,7   MNG
Мозамбик Република Мозамбик Мапуто &1000000002139700000000021.397.000 &10000000000801590000000801.590 &1000000000000026700000026,7   MOZ
Мјанмар Унија Мјанмар Непјидо &1000000004879800000000048.798.000 &10000000000678500000000678.500 &1000000000000071900000071,9   MMR
Нагорно-Карабах Република Нагорно-Карабах Степанакерт &10000000000150000000000150.000 &100000000000044000000004.400 &1000000000000034100000034,1  
Намибија Република Намибија Виндхук &100000000020740000000002.074.000 &10000000000825418000000825.418 &100000000000000250000002,5   NAM
Науру Република Науру Јарен &1000000000001000000000010.000 &1000000000000002100000021 &10000000000004762000000476,2   NRU
Непал Демократска Сојузна Република Непал Катманду &1000000002819600000000028.196.000 &10000000000147181000000147.181 &10000000000001916000000191,6   NPL
Нов Зеланд Нов Зеланд Велингтон &100000000041790000000004.179.000 &10000000000268680000000268.680 &1000000000000015400000015,4   NZL
Никарагва Република Никарагва Манагва &100000000056030000000005.603.000 &10000000000129494000000129.494 &1000000000000043300000043,3   NIC
Нигер Република Нигер Нијамеј &1000000001422600000000014.226.000 &100000000012670000000001.267.000 &1000000000000011200000011,2   NER
Нигерија Сојузна Република Нигерија Абуџа &10000000148093000000000148.093.000 &10000000000923768000000923.768 &10000000000001603000000160,3   NGA
Ниуе Ниуе Алофи &100000000000014440000001.444 &10000000000000260000000260 &100000000000000620000006,2   NIU
Норвешка
(без Свалбард)
Кралство Норвешка Осло &100000000046980000000004.698.000 &10000000000323802000000323.802 &1000000000000014500000014,5   NOR
Обединетото Кралство
(без прекуокеанските територии)
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Лондон &1000000006076900000000060.769.000 &10000000000244820000000244.820 &10000000000002482000000248,2   GBR
ОАЕ Обединети Арапски Емирати Абу Даби &100000000043800000000004.380.000 &1000000000008360000000083.600 &1000000000000052400000052,4   ARE
Оман Султанат Оман Маскат &100000000025950000000002.595.000 &10000000000212460000000212.460 &1000000000000012200000012,2   OMN
Пакистан
(без Кашмир)
Исламска Република Пакистан Исламабад &10000000163902000000000163.902.000 &10000000000803940000000803.940 &10000000000002038000000203,8   PAK
Палестина Палестинска автономна територија Источен Ерусалим &100000000040200000000004.020.000 &100000000000062200000006.220 &10000000000006463000000646,3   PSE
Палау Република Палау Мелекеок &1000000000002000000000020.000 &10000000000000458000000458 &1000000000000043700000043,7   PLW
Панама Република Панама Панама Сити &100000000033430000000003.343.000 &1000000000007820000000078.200 &1000000000000042700000042,7   PAN
Папуа Нова Гвинеја Независна Држава Папуа Нова Гвинеја Порт Морзби &100000000063310000000006.331.000 &10000000000462840000000462.840 &1000000000000013700000013,7   PNG
Парагвај Република Парагвај Асунсион &100000000061270000000006.127.000 &10000000000406750000000406.750 &1000000000000015100000015,1   PRY
Перу Република Перу Лима &1000000002790300000000027.903.000 &100000000012852200000001.285.220 &1000000000000021700000021,7   PER
Полска Република Полска Варшава &1000000003808200000000038.082.000 &10000000000312679000000312.679 &10000000000001218000000121,8   POL
Португалија Португалска Република Лисабон &1000000001062300000000010.623.000 &1000000000009239100000092.391 &10000000000001150000000115,0   PRT
Приднестровие Приднестровска Молдавска Република Тираспол &10000000000555347000000555.347 &100000000000035670000003.567 &10000000000001557000000155,7  
Руанда Република Руанда Кигали &100000000097250000000009.725.000 &1000000000002633800000026.338 &10000000000003692000000369,2   RWA
Романија Романија Букурешт &1000000002143800000000021.438.000 &10000000000237500000000237.500 &1000000000000090300000090,3   ROU
Русија Руска Федерација Москва &10000000146393569000000146.393.569 &1000000001707540000000017.075.400 &100000000000000830000008,3   RUS
САД Соединетите Американски Држави Вашингтон &10000000305826000000000305.826.000 &100000000093726140000009.372.614 &1000000000000031100000031,1   USA
Соломонски Острови Соломонски Острови Хонијара &10000000000496000000000496.000 &1000000000002845000000028.450 &1000000000000017400000017,4   SLB
Самоа Независна Држава Самоа Апија &10000000000187000000000187.000 &100000000000029440000002.944 &1000000000000063500000063,5   WSM
Сан Марино Република Сан Марино Сан Марино &1000000000003100000000031.000 &1000000000000006100000061 &10000000000005082000000508,2   SMR
Саун Томе и Принсип Демократска Република Саун Томе и Принсип Саун Томе &10000000000158000000000158.000 &100000000000010010000001.001 &10000000000001578000000157,8   STP
Саудиска Арабија Кралство Саудиска Арабија Ријад &1000000002473500000000024.735.000 &100000000021496900000002.149.690 &1000000000000011500000011,5   SAU
Сенегал Република Сенегал Дакар &1000000001237900000000012.379.000 &10000000000196190000000196.190 &1000000000000063000000063,0   SEN
Србија
(без Косово)
Република Србија Белград &100000000098580000000009.858.000 &1000000000007747400000077.474 &10000000000001272000000127,2   SRB
Сејшели Република Сејшели Викторија &1000000000008700000000087.000 &10000000000000455000000455 &10000000000001912000000191,2   SYC
Сиера Леоне Република Сиера Леоне Фритаун &100000000058660000000005.866.000 &1000000000007174000000071.740 &1000000000000081800000081,8   SLE
Сингапур Република Сингапур Сингапур &100000000044360000000004.436.000 &10000000000000693000000693 &100000000000640120000006.401,2   SGP
Словачка Словачка Република Братислава &100000000053900000000005.390.000 &1000000000004884500000048.845 &10000000000001103000000110,3   SVK
Словенија Република Словенија Љубљана &100000000020020000000002.002.000 &1000000000002027300000020.273 &1000000000000098800000098,8   SVN
Сомалија
(со Сомалиленд)
Република Сомалија Могадишу &100000000086990000000008.699.000 &10000000000637657000000637.657 &1000000000000013600000013,6   SOM
Сомалиленд Република Сомалиленд Харгејса &100000000035000000000003.500.000 &10000000000137600000000137.600 &1000000000000025400000025,4  
Свети Китс и Невис Федерација Свети Китс и Невис Бастер &1000000000005000000000050.000 &10000000000000261000000261 &10000000000001916000000191,6   KNA
Света Луција Света Луција Кастри &10000000000165000000000165.000 &10000000000000616000000616 &10000000000002679000000267,9   LCA
Свети Винсент и Гренадини Свети Винсент и Гренадините Кингстаун &10000000000120000000000120.000 &10000000000000389000000389 &10000000000003085000000308,5   VCT
Судан Република Судан Картум &1000000000000003089399930,894,000 &100000000000000018859991,886,068 &1000000000000016400000016,4   SDN
Суринам Република Суринам Парамарибо &10000000000458000000000458.000 &10000000000163270000000163.270 &100000000000000280000002,8   SUR
Свазиленд Кралство Свазиленд Мбабане &100000000011410000000001.141.000 &1000000000001736300000017.363 &1000000000000065700000065,7   SWZ
Сирија
(со Голан)
Арапска Република Сирија Дамаск &1000000001929900000000019.299.000 &10000000000185180000000185.180 &10000000000001042000000104,2   SYR
Таџикистан Република Таџикистан Душанбе &100000000067360000000006.736.000 &10000000000143100000000143.100 &1000000000000047100000047,1   TJK
Танзанија Обединета Република Танзанија Додома &1000000004045400000000040.454.000 &10000000000945087000000945.087 &1000000000000042800000042,8   TZA
Тајланд Кралство Тајланд Бангкок &1000000006388400000000063.884.000 &10000000000514000000000514.000 &10000000000001243000000124,3   THA
Того Република Того Ломе &100000000065850000000006.585.000 &1000000000005678500000056.785 &10000000000001160000000116,0   TGO
Тонга Кралство Тонга Нукуалофа &10000000000100000000000100.000 &10000000000000748000000748 &10000000000001337000000133,7   TON
Тринидад и Тобаго Република Тринидад и Тобаго Порт оф Спеин &100000000013330000000001.333.000 &100000000000051280000005.128 &10000000000002599000000259,9   TTO
Тунис Туниска Република Тунис &1000000001032700000000010.327.000 &10000000000163610000000163.610 &1000000000000063100000063,1   TUN
Турција Република Турција Анкара &1000000007487700000000074.877.000 &10000000000780580000000780.580 &1000000000000095900000095,9   TUR
Туркменистан Туркменистан Ашхабад &100000000049650000000004.965.000 &10000000000488100000000488.100 &1000000000000010200000010,2   TKM
Тувалу Тувалу Фунафути &1000000000001100000000011.000 &1000000000000002600000026 &10000000000004231000000423,1   TUV
Уганда Република Уганда Кампала &1000000003088400000000030.884.000 &10000000000236040000000236.040 &10000000000001308000000130,8   UGA
Украина Украина Киев &1000000004620500000000046.205.000 &10000000000603700000000603.700 &1000000000000076500000076,5   UKR
Унгарија Унгарија Будимпешта &1000000001003000000000010.030.000 &1000000000009303000000093.030 &10000000000001078000000107,8   HUN
Уругвај Источна Република Уругвај Монтевидео &100000000033400000000003.340.000 &10000000000176220000000176.220 &1000000000000019000000019,0   URY
Узбекистан Република Узбекистан Ташкент &1000000002737200000000027.372.000 &10000000000447400000000447.400 &1000000000000061200000061,2   UZB
Фиџи Република Фиџи Сува &10000000000839000000000839.000 &1000000000001827000000018.270 &1000000000000045900000045,9   FJI
Филипини Република Филипини Манила &1000000008796000000000087.960.000 &10000000000300000000000300.000 &10000000000002813000000281,3   PHL
Финска Република Финска Хелсинки &100000000052770000000005.277.000 &10000000000338145000000338.145 &1000000000000015600000015,6   FIN
Франција
(без прекуокеанските територии
Француска Република Париз &1000000006164700000000061.647.000 &10000000000547030000000547.030 &10000000000001127000000112,7   FRA
Хаити Република Хаити Порт о Пренс &100000000093700000000009.370.000 &1000000000002775000000027.750 &10000000000003377000000337,7   HTI
Хондурас Република Хондурас Тегусигалпа &100000000071060000000007.106.000 &10000000000112090000000112.090 &1000000000000063400000063,4   HND
Холандија
(без Холандски Антили и Аруба)
Кралство Холандија Амстердам &1000000001641900000000016.419.000 &1000000000004152600000041.526 &10000000000003956000000395,6   NLD
Хрватска Република Хрватска Загреб &100000000045550000000004.555.000 &1000000000005654200000056.542 &1000000000000080600000080,6   HRV
Централноафриканска Република Централноафриканска Република Банги &100000000043430000000004.343.000 &10000000000622984000000622.984 &100000000000000700000007,0   CAF
Црна Гора Црна Гора Подгорица &10000000000598000000000598.000 &1000000000001402600000014.026 &1000000000000042600000042,6  
Чиле Република Чиле Сантјаго &1000000001663500000000016.635.000 &10000000000756950000000756.950 &1000000000000022000000022,0   CHL
Чад Република Чад Нџамена &1000000001078100000000010.781.000 &100000000012840000000001.284.000 &100000000000000840000008,4   TCD
Чешка Чешка Република Прага &1000000001018600000000010.186.000 &1000000000007886600000078.866 &10000000000001292000000129,2   CZE
Џибути Република Џибути Џибути &10000000000833000000000833.000 &1000000000002300000000023.000 &1000000000000036200000036,2   DJI
Шпанија Кралство Шпанија Мадрид &1000000004427900000000044.279.000 &10000000000504782000000504.782 &1000000000000087700000087,7   ESP
Шри Ланка Демократска Социјалистичка Република Шри Ланка Коломбо &1000000001929900000000019.299.000 &1000000000006561000000065.610 &10000000000002941000000294,1   LKA
Шведска Кралство Шведска Стокхолм &100000000091190000000009.119.000 &10000000000449964000000449.964 &1000000000000020300000020,3   SWE
Швајцарија Швајцарска Конфедерација Берн &100000000074840000000007.484.000 &1000000000004129000000041.290 &10000000000001812000000181,2   CHE

Белешки

уреди
  1. Позната и како Тајван

Литература

уреди
  • Auswärtiges Amt (Hrsg.): Länderverzeichnis für den amtlichen Gebrauch in der Bundesrepublik Deutschland (Deutsch, Englisch, Französisch, Spanisch). Deutscher Bundes-Verlag, Berlin 2005. ISBN 978-3-923106-06-6
  • Redaktion Weltalmanach (Hrsg.): Der Fischer Weltalmanach 2009 + CD-ROM: Zahlen Daten Fakten. Fischer, Frankfurt am Main 2008. ISBN 978-3-596-72909-8

Поврзано

уреди


Државно знаме / Државен грб
Список на државни знамиња | Список на државни грбови