Кишинев

(Пренасочено од Кишињев)

Кишинев (молдавски и романски: Chişinău, Кишинау - „нов извор“) — главен град на Молдавија и најголема општина во државата. Исто така, Кишинев е главен индустриски и комерцијален центар на Молдавија. Градот се наоѓа на реката Бик и има население од околу 592.900 жители.

Кишинев
Градските порти на влезот од Кишинев
Градските порти на влезот од Кишинев
Знаме на КишиневАмблем на Кишинев
Амблем
Кишинев is located in Молдавија
Кишинев
Кишинев
Координати: 47°0′00″N 28°55′00″E / 47.00000° СГШ; 28.91667° ИГД / 47.00000; 28.91667
Држава Молдавија
Основан1436
Управа
 • ГрадоначалникДорин Киртоаке
Површина
 • Градска120 км2 (50 ми2)
 • Градска635 км2 (245 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008500000085 м
Население (2007)
 • Градско592,900
 • Густина4.938/км2 (12,790/ми2)
 • Градскo785,000
 • Метро911,400
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодMD-20xx
Повик. бр.+373 22
Мреж. местоwww.chisinau.md

Кишинев е економски најпросперитетниот дел од Молдавија и главен транспортен центар. Како и останатиот дел од државата, така и во Кишинев има доста поволни образовни институции. Градот располага со висок процент зелена површина.

Збратимени градови уреди

Кишинев е збратимен со:

Галерија уреди

Поврзано уреди

Додатни информации уреди

  • Hamm, Michael F. (1998). „Kishinev: The character and development of a Tsarist Frontier Town“. Nationalities Papers. 26 (1): 19–37. doi:10.1080/00905999808408548.

Наводи уреди

  1. Ankara Metropolitan Municipality: Sister Cities of Ankara. © 2007 Ankara Büyükşehir Belediyesi - Tüm Hakları Saklıdır. Kullanım Koşulları & Gizlilik. Архивирано од изворникот на 2009-01-14. Посетено на 2008-12-08.
  2. Jérôme Steffenino, Marguerite Masson. „Ville de Grenoble - Coopérations et villes jumelles“. Grenoble.fr. Архивирано од изворникот на 2007-10-14. Посетено на 2009-10-29.
  3. designated by Sister Cities International
  4. „Tel Aviv sister cities“ (хебрејски). Tel Aviv-Yafo Municipality. Архивирано од изворникот на 2009-02-14. Посетено на 2008-01-19.
  5. „Yerevan Municipality - Sister Cities“. © 2005—2009 www.yerevan.am. Архивирано од изворникот на 2011-10-02. Посетено на 2009-06-22. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врски уреди