Гватемала (град)

(Пренасочено од Гватемала Сити)

Гватемала (во целост, La Nueva Guatemala de la Asunción, локално позната како Гвате) е главен и најголем град на Гватемала. Тоа е, исто така, главниот град на департманот Гватемала и најголемиот град во Средна Америка и Карибите. Градот се наоѓа на 14 ° 38'N 90 ° 33'W, во планинска долина со името Valle de la Ermita во јужниот централен дел на земјата.

Гватемала
La Nueva Guatemala de la Asunción
Guatemala City
Guatemala City
Прекар(и): Гвате
Гесло: "Tú eres la ciudad" (Ти си градот)
Координати: 14°37′22.48″N 90°31′53.33″W / 14.6229111° СГШ; 90.5314806° ЗГД / 14.6229111; -90.5314806
Држава Гватемала
ДепартманГватемала
ОпштинаГватемала
СупдивизијаЗони
Основан1773
Управа
 • ГрадоначалникАлваро Арзу
Површина
 • Вкупна692 км2 (267 ми2)
 • Земјишна1.905 км2 (736 ми2)
Надм. вис.&100000000000015000000001.500 м
Население (2002)
 • Вкупно2,5 милиони
Часовен појасGMT-6 (UTC-6)
Мреж. местоMunicipalidad de Guatemala

Наводи уреди