Википедија:Предлошки/Држави

Vista-password.png

Оваа страница е заштитена од понатамошни измени на анонимни корисници, поради сомнителни придонеси на анонимни корисници кои треба да се дискутираат на страницата за разговор.
За да ги видите претходните верзии, стиснете на врската историја.

Голем број статии содржат или имаат потреба од користење на називите на државите заедно со нивните знамиња, како и врска што упатува директно на статијата наменета за самата земја.

Затоа постои оваа низа предлошки која може да ги употребува токму наведените елементи. Во однос на имињата на предлошките, во главно, користени се ИСО 3166-1 кодовите. Ваквиот систем на избирање на имињата, нормално има свои недостатоци - доста држави имаат слични имиња, па за некои предлошки се користени букви што речиси и воопшто не одговараат на оригиналните имиња на државите. Во ваквите случаи, најмногу поради неможноста за целосна транскрипција на некои латински букви, користени се соодветните англиски или српски називи (на пример за Канада, предлошката е {{ЦАН}}, а за Виетнам - {{ВИЈ}}). Третата колона, прикажува алтернативни предлошки, кои исто така може да се користат.

Постојат два вида предлошки — по вметнувањето на едните, на екранот се прикажува знамето и името на државата, а по испишувањето на другите - само знамето. За повикување на вториот вид прелдошка, доволно е само да се додаде буквата З и - (цртичка) пред предлошката на соодветната држава. На пример:

За прегледна листа на земјите во светот, видете ја следнава статија, а за ист таков список на знамиња, погледнете ја овој список.

Важна напомена: Во случај да создадете или наидете на некоја предлошка што повикува одредена држава, а кој отсуствува од долните табели ставете го во колоната белешки и алтернативни кодови.


Азбучник A Б В Г Д Ѓ Е Ж З Ѕ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ќ У Ф Х Ц Ч Џ Ш

А

Изглед Предлошка
  Авганистан {{АВГ}}
  Австралија {{АВС}}
  Австрија {{АВТ}}
  Азербејџан {{АЗЕ}}
  Албанија {{АЛБ}}
  Алжир {{АЛЖ}}
  Ангола {{АГО}}
  Андора {{АНД}}
  Антигва и Барбуда {{АТГ}}
  Аргентина {{АРГ}}

Б

Изглед Предлошка
  Бангладеш {{БАН}}
  Барбадос {{БРБ}}
  Бахами {{БХС}}
  Бахреин {{БАХ}}
  Белгија {{БЕЛ}}
  Белизе {{БЛЗ}}
  Белорусија {{БЛР}}
  Бенин {{БЕН}}
  Боливија {{БОЛ}}
  Босна и Херцеговина {{БИХ}}
  Боцвана {{БВА}}
  Бразил {{БРА}}
  БСК {{БСК}}
  Брунеј {{БРУ}}
  Бугарија {{БУГ}}
  Буркина Фасо {{БФА}}
  Бурунди {{БДИ}}
  Бутан {{БУТ}}

В

Изглед Предлошка
  Вануату {{ВАН}}
  Ватикан {{ВАТ}}
  Венецуела {{ВЕН}}
  Виетнам {{ВИЕ}}

Г

Изглед Предлошка
  Габон {{ГАБ}}
  Гамбија {{ГМБ}}
  Гана {{ГХА}}
  Гвајана {{ГВА}}
  Гватемала {{ГТМ}}
  Гвинеја {{ГИН}}
  Гвинеја-Бисао {{ГБС}}
  Германија {{ГЕР}}
  Гренада {{ГРД}}
  Грузија {{ГРУ}}
  Грција {{ГРЦ}}

Д

Изглед Предлошка
  Данска {{ДАН}}
  Демократска Република Конго {{ДРК}}
  Доминика {{ДМА}}
  Доминиканска Република {{ДОМ}}

Е

Изглед Предлошка
  Европска Унија {{ЕВР}}
  Египет {{ЕГИ}}
  Еквадор {{ЕКВ}}
  Екваторска Гвинеја {{ЕКГ}}
  Ел Салвадор {{ЕСА}}
  Еритреја {{ЕРИ}}
  Ерменија {{ЕРМ}}
  Естонија {{ЕСТ}}
  Етиопија {{ЕТИ}}

З

Изглед Предлошка
  Замбија {{ЗАМ}}
  Зелен ’Рт {{ЗОС}}}
  Зимбабве {{ЗИМ}}

И

Изглед Предлошка
  Израел {{ИЗР}}
  Индија {{ИНД}}
  Индонезија {{ИНДО}}
  Ирак {{ИРК}}
  Иран {{ИРН}}
  Ирска {{ИРС}}
  Исланд {{ИСЛ}}
  Источен Тимор {{ИСТ}}
  Италија {{ИТА}}

Ј

Изглед Предлошка
  Јамајка {{ЈАМ}}
  Јапонија {{ЈАП}}
  Јемен {{ЈЕМ}}
  Јордан {{ЈОР}}
  Република Кореја {{ЈКО}}
  ЈАР {{ЈАР}}

К

Изглед Предлошка
  Казахстан {{КАЗ}}
  Камбоџа {{КАМ}}
  Камерун {{КМР}}
  Канада {{КАН}}
  Катар {{КАТ}}
  Кенија {{КЕН}}
  Кипар {{КИП}}
  Камбоџа {{КАМ}}
  НР Кина {{КИН}}
  Кинески Тајпеј {{КТАЈ}}
  Киргистан {{КГЗ}}
  Кирибати {{КИР}}
  Колумбија {{КОЛ}}
  Комори {{КОМ}}
  Република Конго {{КОН}}
  Костарика {{ЦРИ}}
  Куба {{ЦУБ}}
  Кувајт {{КУВ}}

Л

Изглед Предлошка
  Лаос {{ЛАО}}
  Лесото {{ЛЕС}}
  Латвија {{ЛЕТ}}
  Либан {{ЛИБ}}
  Либерија {{ЛБР}}
  Либија {{ЛБЈ}}
  Лихтенштајн {{ЛИХ}}
  Литванија {{ЛИТ}}
  Луксембург {{ЛУК}}

М

Изглед Предлошка
  Мавританија {{МАУ}}
  Маврициус {{МРЦ}}
  Мадагаскар {{МАД}}
  Македонија {{МКД}}
  Малави {{МВИ}}
  Малдиви {{МЛД}}
  Малезија {{МЛЗ}}
  Мали {{МАЛИ}}
  Малта {{МАЛ}}
  Мароко {{МАР}}
  Маршалски Острови {{МАО}}
  Мексико {{МЕК}}
  Бурма {{МИЈ}}
  СД Микронезија {{МИК}}
  Мозамбик {{МОЗ}}
  Молдавија {{МОЛ}}
  Монако {{МОН}}
  Монголија {{МНГ}}

Н

Изглед Предлошка
  Намибија {{НАМ}}
  Науру {{НАУРУ}}
  Непал {{НЕП}}
  Нигер {{НИГ}}
  Нигерија {{НГА}}
  Никарагва {{НИК}}
  Нов Зеланд {{НЗЛ}}
  Норвешка {{НОР}}

О

Изглед Предлошка
  Обединети Арапски Емирати {{ОАЕ}}
  Обединето Кралство {{ВБР}}
  Оман {{ОМН}}

П

Изглед Предлошка
  Пакистан {{ПАК}}
  Палау {{ПАЛ}}
  Панама {{ПАН}}
  Папуа Нова Гвинеја {{ПНГ}}
  Парагвај {{ПАР}}
  Перу {{ПЕР}}
  Полска {{ПОЛ}}
  Португалија {{ПОР}}

Р

Изглед Предлошка
  Република Конго {{КОН}}
  Романија {{РОМ}}
  Руанда {{РУА}}
  Русија {{РУС}}

С

Изглед Предлошка
  Самоа {{САМ}}
  Сан Марино {{СМР}}
  Сао Томе и Принципе {{СТП}}
  Саудиска Арабија {{САР}}
  Есватини {{СВАЗ}}
  Света Луција {{ЛУЦ}}
  Свети Винцент и Гренадини {{СВГ}}
  Свети Китс и Невис {{СКН}}
  Северна Ирска {{СЕИ}}
  ДНР Кореја {{СКО}}
  Сејшели {{СЕЈ}}
  Сенегал {{СЕН}}
  Сиера Леоне {{СЛЕ}}
  Сингапур {{СИН}}
  Сирија {{СИР}}
  Словачка {{СВК}}
  Словенија {{СЛО}}
  САД {{САД}}
  Соломони {{СОО}}
  Сомалија {{СОМ}}
  Србија {{СРБ}}
  Судан {{СУД}}
  Суринам {{СУР}}

Т

Изглед Предлошка
  Тајланд {{ТАЈ}}
  Танзанија {{ТАН}}
  Таџикистан {{ТАЏ}}
  Того {{ТОГ}}
  Тонга {{ТОН}}
  Тринидад и Тобаго {{ТИТ}}
  Тувалу {{ТУВ}}
  Тунис {{ТУН}}
  Туркменистан {{ТКМ}}
  Турција {{ТУР}}

У

Изглед Предлошка Белешки и алтернативни кодови
  Уганда {{УГА}}
  Узбекистан {{УЗБ}}
  Украина {{УКР}}
  Унгарија {{УНГ}}
  Уругвај {{УРУ}}

Ф

Изглед Предлошка
  Филипини {{ФИЛ}}
  Финска {{ФИН}}
  Фиџи {{ФИЏ}}
  Франција {{ФРА}}

Х

Изглед Предлошка
  Хаити {{ХАИ}}
  Холандија {{ХОЛ}}
  Хондурас {{ХОН}}
  Хрватска {{ХРВ}}

Ц

Изглед Предлошка
  Централноафриканска Република {{ЦАР}}
  Црна Гора {{ЦГР}}

Ч

Изглед Предлошка
  Чад {{ЧАД}}
  Чешка {{ЧЕШ}}
  Чиле {{ЧИЛ}}

Џ

Изглед Предлошка
  Џибути {{ЏИБ}}

Ш

Изглед Предлошка
  Швајцарија {{ШВА}}
  Шведска {{ШВЕ}}
  Шкотска {{ШКО}}
  Шпанија {{ШПА}}
  Шри Ланка {{ШРИ}}