Појасот Газа е крајбрежен појас на источниот брег на Средоземното Море. На југозапад се граничи со Египет, а на север и исток со Израел. Долг е 41 километар, а широк од 6 до 12 километри. Вкупната површина на појасот изнесува 360 квадратни километри. Називот на појасот доаѓа од најголемиот град, Газа. Има околу 1,4 милиони палестински жители.

Појас Газа
قطاع غزة Qiṭɑʿ Ġazza
Местоположба на Појас Газа
Најголем град Газа
Службен јазик арапски
Уредување Хамас-де факто водечка влада
 •  Премиер Исмаил Ханијех
 •  Претседател Махмуд Абас
Организиран септември 13, 1993 
 •  Потпишано ПА ја презеде контролата во мај 1994, целосна контрола е добиена во септмеври 2005, од 2007 година Хамас го контролира појасот (Израел го контролира морето и брегот) 
Површина
 •  Вкупна 360 км2 (201-ва)
Население
 •  проценка за јули 2007 г. 1,482,405 (149-та1)
 •  Попис  9, 520 
 •  Густина 4,118 жит/км2 (6-та1)
БДП (ПКМ) проценка за  г.
 •  Вкупен $770 милиони (160-та1)
 •  По жител 600 $ (167-ма1)
Валута Египетска фунта (де факто)
Израелски нов шекел (ILS)
Часовен појас (UTC+2)
 •  (ЛСВ)  (UTC+3)
Повик. бр. 970

Појасот Газа е дел од Палестинската самоуправа, но Израел го контролира воздушниот простор на Појасот и пристапот од море до него.

Израел на 12 септември 2005 година го заврши повлекувањето на 8-те илјади израелски доселеници во Појасот и по 38 години го заврши своето воено владеење со Појасот.

Поврзано Уреди