Сахарска Арапска Демократска Република

Сахарска Арапска Демократска Република (САДР) (арапски: 'الجمهورية العربية الصحراوية الديمقراطية) — делумно призната држава која што полага право врз целата територија на Западна Сахара, поранешна шпанска колонија. САДР била прогласена од фронтот на Полисарио на 27 февруари 1976. Владата на САДР моментално контролира околу 20% од територијата над која полага право. Териториите под нејзина контрола ги нарекува „ослободени територии“, или „слободна зона“. Мароко ги контролира и управува останатите територии и ги нарекува овие области Јужни Провинции. Владата на САДР, пак, ја нарекува мароканската територија „окупирана територија“ додека пак Мароко ја смета многу помалата територија на САДР за неутрална зона.

Западна Сахара
الصحراء الغربية
As-Ṣaḥrā' al-Ġarbiyyah
Sahara Occidental
Знаме Грб
Гесло„Слобода, Демократија, Единство“
Химнаيا بني الصحراء
„Ох, синови на Сахара!

Местоположба на Западна Сахара
Главен градн/п
Најголем град ел-Ајун
Службен јазик арапски де јуре1, шпански де факто
Демоним Сахрави
Оспорена незавосност
 •  Отцепена од Шпанија 14 ноември 1975 
Површина
 •  Вкупна 266.000 км2 (77ма)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за јули 2007 г. 382.617 (167ма)
 •  Густина 1.3 жит/км2 (238ма)
Валута Марокански дирхам (MAD)
Часовен појас UTC (UTC+0)
 •  (ЛСВ) GMT (UTC)
НДД .eh е резервиран, но не се користи
Повик. бр. 212

Поврзано

уреди

Предлошка:African Union (AU)

Извори

уреди

Надворешни врски

уреди
Официјални мрежни места на САДР
  • „Официјално мрежно место на Сахарската Арапска Демократска Република“ (арапски). Посетено на 2008-04-21.
  • Сахарска новинска служба (SPS)  (официјална новинска агенција на САД) (арапски)(англиски)(француски)(шпански)
  • RASD TV  (официјален ТВ канал) (шпански)
  • Национално радио на САДР Архивирано на 27 март 2015 г.  (официјален радио канал) (арапски)
Други