Сукре е главниот град на Боливија[1], центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот Чукисака. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла клима.

Сукре
Sucre
Charcas

Ла Плата, Чукисака
Панорама на историскиот град Сукре.
Панорама на историскиот град Сукре.
Знаме на Сукре
Прекар(и): Белиот град, Град на четири имиња
Координати: 19°2′2.04″S 65°15′45.36″W / 19.0339000° ЈГШ; 65.2626000° ЗГД / -19.0339000; -65.2626000
ДржаваБоливија
ДепартментЧукисака
ПокраинаОропеза
Основан29 септември 1539
Управа
 • ГрадоначалникАјде Нава
Надм. вис.&100000000000027500000002.750 м
Население (2006)
 • Вкупно225.000
Час. појасGMT -4
Повик. бр.4
Мреж. местоwww.sucre.gov.bo/

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
  1. Устав на Боливија на шпански.

Поврзано

уреди