Џорџ Харисон, МБЕ (25 февруари 194329 ноември 2001) — англиски рок-гитарист, пејач, текстописец, автор и ситарист, добитник на Oскар и Греми, најпознат како водечки гитарист на легендарните Битлси. По распадот на групата, Харисон има успешна кариера како соло-изведувач, а подоцна и како член на Травелинг Вилберис, каде ги добива псевдонимите Нелсон и Спајк Вилбери. Исто така работи и како филмски продуцент, преку својата продукциска куќа Handmade Films, која вклучува работа со личности од типот на Мадона и членовите на групата Монти Пајтон, на чиј хумор Џорџ бил особен обожавател.

Џорџ Харисон
Харисон во посета на Овалната Просторија во 1974
Харисон во посета на Овалната Просторија во 1974
Основни податоци
Роден(а)25 февруари 1943
Англија Ливерпул, Англија
ПотеклоЛиверпул, Велика Британија
Починал(а)29 ноември 2001
(возраст 58)
САД Њујорк, САД
Жанр(ови)Рок/Поп
Занимање/њапејач, текстописец, гитарист, уметник
ИнструментиГитара, Хармоника, Пијано, Бас
Години на активност1958 — 2001
Продукциска куќа/ќиParlophone, Capitol, Apple, Vee-Jay, EMI, Dark Horse Records
Мрежно местоGeorgeHarrison.com

Рангиран е на 21-то место на Sписокот на 100 најголеми гитаристи на сите времиња Архивирано на 5 јули 2007 г. според списанието Rolling Stone.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: