Симон Вејл (француски: Simone Weil; 3 февруари 1909 - 24 август 1943) — француски филозоф, мистик и политички деец.

Симон Вејл
Симон Вејл, 1921
Роден(а)3 февруари 1909
Париз, Франција
Починал(а)24 август 1943(1943-08-24) (возр. 34)
Ешфорд, Кент, Англија
ПериодФилозофија од 20 век
ШколаГностицизам, Неоплатонизам
Претежна дејност
Метафизика, космологија, етика, политичка филозофија

Животот на Вејл беше одбележан со исклучително сочувство за страдањата на другите; на возраст од шест, на пример, таа одби да јаде шеќер откако слушнала дека војниците кои се бориле во Првата светска војна морале да останат без него. Таа почина од туберкулоза, за време на Втората светска војна, која можеби се влошува поради неисхранетост, откако одбила да јаде повеќе од минимални количества кои таа верувала биле на располагање за војниците во тоа време.

По дипломирањето од формалното образование, Вејл станала учителка. Предавала наизменично во текот на 1930-тите, земала неколку паузи поради лошата здравствена состојба и поради посветеноста на политичката дејност, помогнала во синдикалното движење, ја преземала страната на анархистите во Шпанската граѓанска војна, и потрошила повеќе од една година работејќи тешки работи, најмногу во авто фабриките, за подобро да ја разбере работничката класа.

Вејл пишувала во текот на нејзиниот живот, иако повеќето од нејзините дела не привлекле многу внимание, освен по нејзината смрт. Во 1950-тите и 1960-тите години, нејзината работа стана позната во континентална Европа и низ светот во англиското говорно подрачје. Нејзината мисла продолжила да биде предмет на обемна стипендија низ широк спектар на области.[1] Иако понекогаш се опишува како чудна, без хумор и иритирачки, таа инспирирала голема љубов во многу од оние кои ја знаеле. Албер Ками ја опиша како "единствениот голем дух на нашето време."[2]

Наводи

уреди
  1. Saundra Lipton and Debra Jensen (2012-03-03). „Simone Weil: Bibliography“. University of Calgary. Посетено на 2012-04-16.
  2. John Hellman (1983). Simone Weil: An Introduction to Her Thought. Wilfrid Laurier University Press. стр. 1–23. ISBN 0-88920-121-8.

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: