Кирил Ценевски

Кирил Ценевски (Крива Паланка, 28 јануари 1943 - Скопје, 17 јуни 2019) — филмски режисер и сценарист.

Кирил Ценевски
Роден 28 јануари 1943
Крива Паланка, денешна Македонија Македонија
Починал 17 јуни 2019
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по режијата на:
Црно семе
Јад
Оловна бригада
Занимање режисер
сценарист

Студирал на Архитектонско-градежниот факултет во Скопје. Со киноаматеризам се занимава уште од студентските денови. Првпат на игран филм професионално е ангажиран како асистент на режисерот Љубиша Георгиевски во филмот „Цената на градот“ (1970). Во 1971 година Ценевски го режира филмот „Црно семе“, за којшто добива повеќе награди: „Златна арена“ за режија на фестивалот во Пула[1], „Златен венец“ за најуспешно деби, „11 Октомври“ и др. Починал во Скопје на 17 јуни 2019 година.[2]

ФилмографијаУреди

НаводиУреди

  1. „18. Festival igranog filma u Puli“ (хрватски). Pula Film Festival. Посетено на 24 May 2010.
  2. IN MEMORIAM: КИРИЛ ЦЕНЕВСКИ (1943-2019)

Надворешни врскиУреди