Сремска Митровица

Сремска Митровицаград во Сремскиот округ кој припаѓа на покраината Војводина, во северниот дел на Србија. Се простира на левиот брег на реката Сава. Населението брои 41,624. Во општината живеат 79,940 жители.

Sremska Mitrovica
Сремска Митровица
Град
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Sremska Mitrovica
Location of the municipality of Sremska Mitrovica within Serbia
Location of the municipality of Sremska Mitrovica within Serbia
Координати: 44°59′N 19°37′E / 44.983° СГШ; 19.617° ИГД / 44.983; 19.617
ДржаваСрбија
ПокраинаВојводина
ОкругСремски
Населени места26
Управа
 • ГрадоначалникБранислав Недимовиќ
Површина
 • Општина762 км2 (294 ми2)
Население (2011)
 • Град41.624
 • Општина79.940
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број22000
Повикувачки број+381 22
ТаблициSM
Мреж. местоsremskamitrovica.org.rs