Арета Френклин

Арета Френклин (англиски: Aretha Franklin; 25 март 1942 - 16 август 2018) — соул пејачка. Ќерка е на баптистички свештеник. Од раната младост во пеење ја подучувале ѕвездите на госпелот, како што се Махалија Џексон и Клара Ворд. Врв на кариерата и бил кон крајот на 60-те години на 20 век. Песните како „-{Respect}-“ и „-{Chain Of Fools}-“брзо станаа класика. И покрај личните проблеми, во 1968 година го снимила албумот „-{Lady Soul}-“ кој се продал во милион примероци. Кон крајот на 70-те нејзината кариера почнала да стагнира, но нејзината улога во филмот „Браќа Блуз“ и ја враќа старата слава. Во 80-те години ги сними хитовите како „-{Freeway Of Love}-“ и „-{Who's Zooming Who}-“, а пееше и во дует со Џорџ Мајкл и групата -{Eurythmics}-.. Прекар и е "Кралица на соулот", а според некои извори, нејзиниот глас има распон од четири октави. Англиската пејачка Џош Стоун многумина ја сметаат за нејзина наследничка.[1].

Арета Луиза Френклин
Основни податоци
Родено имеАрета Луиза Френклин
Роден(а)25 март 1942
ПотеклоМемфис,
Тенеси,
САД
Починал(а)16 август 2018
Жанр(ови)соул, џез, блуз госпел
Занимање/њапејачка, глумица
Инструментиклавир
Години на активност1956 - 2018
Продукциска куќа/ќиJVB/Battle Records (1956)
Columbia (1960–1966)
Atlantic (1967–1979)
Arista (1980–2003)
Aretha (2004–2018)

Албуми уреди

 • 1956: Songs of Faith
 • 1961: Aretha
 • 1962: The Electrifying Aretha Franklin
 • 1962: The Tender, the Moving, the Swinging Aretha Franklin
 • 1963: Laughing on the Outside
 • 1964: Unforgettable: A Tribute to Dinah Washington
 • 1964: Runnin' Out of Fools
 • 1965: Yeah!!!
 • 1966: Soul Sister
 • 1967: Take It Like You Give It
 • 1967: I Never Loved a Man the Way I Love You
 • 1967: Aretha Arrives
 • 1968: Lady Soul
 • 1968: Aretha Now
 • 1969: Soul '69
 • 1970: This Girl's in Love with You
 • 1970: Spirit in the Dark
 • 1972: Young, Gifted and Black
 • 1973: Hey Now Hey (The Other Side of the Sky)
 • 1974: Let Me in Your Life
 • 1974: With Everything I Feel in Me
 • 1975: You
 • 1976: Sparkle
 • 1977: Sweet Passion
 • 1978: Almighty Fire
 • 1979: La Diva
 • 1980: Aretha
 • 1981: Love All the Hurt Away
 • 1982: Jump to It
 • 1983: Get It Right
 • 1985: Who's Zoomin' Who?
 • 1986: Aretha
 • 1989: Through the Storm
 • 1991: What You See Is What You Sweat
 • 1994: Greatest Hits: 1980–1994
 • 1998: A Rose Is Still a Rose
 • 2003: So Damn Happy
 • 2008: This Christmas, Aretha
 • 2011: Aretha: A Woman Falling Out of Love

Наводи уреди