Рудник (Велешко)

Рудник — село во Општина Велес, во околината на градот Велес.

Рудник
Рудник is located in Македонија
Рудник
Местоположба на Рудник во Македонија
Координати 41°50′35″N 21°45′24″E / 41.84306° N; 21.75667° E / 41.84306; 21.75667Координати: 41°50′35″N 21°45′24″E / 41.84306° N; 21.75667° E / 41.84306; 21.75667
Општина Велес
Население 42 жит.
(поп. 2002)
Рудник на општинската карта
Рудник во Општина Велес.svg

Атарот на Рудник во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Рудник живееле 360 жители, од кои 3640 Македонци и 20 Турци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Рудник имало 408 Македонци, од кои 280 патријаршисти и 128 егзархисти.[2]

Според последниот попис од 2002 година, во селото имало 42 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 200[1] 480[2] 501 494 508 385 151 77 47 42

РодовиУреди

Рудник е македонско село.

Според истражувањата од 1929 година, родови во селото се:

  • Староседелци: Станковци кои се делат на Мерџовци (1 к.), Ѓуровци (2 к.), Бурчевци (4 к.), Грковци (9 к.) и Павлевци (2 к.), потоа, Чакаревци (2 к.), Шарковци (5 к.), Гоговци (2 к.), Бошковци (4 к.), Мишевци (1 к.) и Бучуковци (1 к.).
  • Доселеници: Анчевци (3 к.) потекнуваат од домазет доселен од селото Каласлари; Басаровци (4 к.) доселени се од селото Сопот; Шумантевци (2 к.) доселени се од селото Иванковци; Шабановци (6 к.) доселени се од Крушје; Кушевци или Србиновци (1 к.) доселени се од Иванковци; Петковци (1 к.) доселени се од некое село во Овче Поле; Домазетовци (1 к.) доселени се од селото Лугунци; Дамчевци (1 к.) потекнуваат од домазет кој дошол во 1918 година од селото Злести во Дебрца. Овде влегол во родот Шабановци.[5]

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2190 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект сопственост на здравковиќ росанда. Во ова изборно место е опфатено и селото Ветерско и Лугунци.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 31 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Родени во Рудник
Починати во Рудник

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 156.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 118-119.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Филиповиќ, Миленко (1935). Северна велешка села. Белград: Етнографски музеј.
  6. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  7. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди