Ордан Михајлоски - Оцка

Ордан Михајлоски - Оцка (Прилеп, 1921 - Орехово, Битолско, 3 мај 1942) — македонски виолинист и партизан, учесник во НОВ.

Ордан Михајлоски - Оцка
Роден 23 септември 1921
Прилеп, Кралство СХС
(денес Македонија)
Починал 3 мај 1942(1942-05-03) (возр. 20)
Орехово, Битолско, Македонија
Националност Македонец
Ордан Михајлоски - Оцка
Ордан Михајлоски - Оцка како гимназијалец
2 август 1954 година Пренос на посмртните останки на Ордан Михајлоски - Оцка на градските гробишта во Прилеп

Животопис

уреди
А бре Македонче, отсвирена на виолина
 
Основното музичко училиште „Ордан Михајлоски - Оцка“ во Прилеп

Михајловски е роден во Прилеп во 1921 година. Бил талентиран музичар и образуван виолинист. Како член на Првиот прилепски партизански одред „Гоце Делчев“ во времето на неговото формирање на 23 октомври 1941 година, учествувал во создавањето на песната и составувањето на музиката за химната на партизанското движење во Македонија А бре, Македонче.[1]

По расформирањето на Првиот прилепски партизански одред „Гоце Делчев“ дејствувал илегално во селото Лавци, Битолско. По формирањето на првиот Битолски партизански одред „Пелистер“, бил член на раководството задолжен за агитација и пропаганда. Загинал во текот на борбата кај Ореовската Корија, Битолско, на 3 мај 1942 година, кога одредот бил разбиен од страна на бугарскиот окупатор.[2]

Во негова чест е наречено основното музичко училиште „Ордан Михајлоски - Оцка“ во Прилеп.

Наводи

уреди
  1. „А бре, Македонче“ е постара од химната. „Нова Македонија“, број 22.545, година LXVII, 30.03.-01.04.2012. стр. 19
  2. „Биографија на Ордан Михајлоски - Оцката“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2012-08-31.