Долно Јаболчиште

Долно Јаболчиште е село во северниот дел на Општина Чашка (до 2004 година под Општина Велес). Селото се наоѓа во горното сливно подрачје на реката Тополка, а атарот се допира до југоисточниот дел на Скопската Котлина.


Долно Јаболчиште
Долно Јаболчиште се наоѓа во Republic of Macedonia
Долно Јаболчиште
Местоположба на Долно Јаболчиште во Македонија
Општина Општина Чашка
Население 718 жит.
(поп. 2002)
Commons-logo.svg Долно Јаболчиште на Ризницата


Содржина

Географиja и местоположбаУреди

Селото е планинско на надморска височина 700 метри, а од градот Велес е оддалечено 40 километри. Во селото има основно училиште до IV одделение, а во близина е една од патеките за планински велосипедизам.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Во 1961 година во селото живееле 335 жители, 199 Турци и 135 Албанци, додека во 1994 година селото броело 496 жители само Албанци.

Според пописот од 2002 година демографската слика на Долно Јаболичште е следнава:

  • Жители: 718
  • Албанци: 716
  • Останати: 2

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

  • Шефшет Адеми (р. 21 април 1963) - македонски судија и Претседател на Основен суд Велес.

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди