Алфред Џозеф Хичкок (Sir Alfred Joseph Hitchcock; Лентонстаун, 13 август 1899Лос Анџелес, 29 април 1980) — британски филмски режисер познат по жанрот „трилер“.

Алфред Хичкок
Роден(а)Алфред Хичкок
13 август 1899(1899-08-13)
Лентонстаун, Ангија
Починал(а)29 април 1980(1980-04-29) (возр. 80)
Лос Анџелес, САД
Занимањережисер
Активен период1921 — 1976
СопружникАлма Ревил (1926 — 1980)

Животопис

уреди

Творештво

уреди

Под влијание на експресионизмот од Германија, Хичкок започнал да режира во Англија, а од 1939 година работел во САД. Неговиот прв филм е „Бројот 13“ (Number 13), кој останал недовршен, а последниот филм „Семејна завера“ го снимил во 1976 година.[1] Тој е еден од најпознатите и најпопуларните режисери на сите времиња. Неговите иновации и визии влијаеле врз голем број режисери, продуценти и глумци. Хичкок снимила вкупно 67 филмови од кои најпознати се: „Психо“, „Вртоглавица“, „Птици“, „Ребека“, „Озлогласената“, „Човекот кој знаеше премногу“, итн.[2] Во 1995 година, во анкетата на повеќе филмски критичари, Хичкок бил прогласен за најдобриот режисер на 20. век, а во 2005 година била прогласен за најдобар режисер на сите времиња. Наспроти тоа, тој никогаш не ја добил наградата „Оскар“, ниту за животно дело, а само пет негови филмови биле номинирани за оваа награда.[1]

Филмографија

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 HRT (пристапено на 30.9.2018)
  2. „Ken Mogg, Senses of Cinema, Sensesofcinema.com. (пристапено на 18.7.2010)“. Архивирано од изворникот на 2010-03-28. Посетено на 2010-10-14.
  3. Rotten Tomatoes - Young and Innocent (1938)
  4. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 18.
  5. IMBd, North by Northwest (1959), Awards (пристапено на 18.4.2017)