Марин Ле Пен

Марин Ле Пен (француски: Marine Le Pen; р. 5 август 1968 во Неји на Сена, Сенски Висови) — француска политичарка, водач на партијата Национален собир, кој до 2018 г. го носел името „Национален фронт“.

Марин Ле Пен
Marine Le Pen
Le Pen, Marine-9586.jpg
Марин Ле Пен (јануари 2011)
Претседателката на Националниот собир
На должноста
Стапил
16 јануари 2011
Претходник Жан Мари Ле Пен
Членка на Европскиот парламент
На должноста
Стапил
14 јули 2009
Изборна единица Северозападен Франција
На должноста
20 јули 2004 – 13 јули 2009
Изборна единица Ил де Франс
Лични податоци
Роден(а) 5 август 1968 (1968-08-05) (52 г.)
Неји на Сена (92)
Националност Франција
Партија Национален собир
Установа Универзитет во Париз
Професија адвокатка
Портал http://www.marinelepen2012.fr/

Политичка кариераУреди

 
Ле Пен со Волен Сидеров

Работела како адвокатка од 1992 до 1998 години и европратеник од 2004 година.

Во 16 јануари 2011, Марин Ле Пен официјално е избрана за претседателката на тогашниот Национален фронт (67,65% од гласовите).[1][2] Таа кормилото го презема од својот татко Жан Мари Ле Пен, кој четири децении ја предводеше партијата што самиот ја основа.[3]

Била кандидатката на тогашниот Национален фронт за француските претседателските избори во 2012 и во 2017 година.[4][5]

НаводиУреди

БиблиографијаУреди

АвтобиографијаУреди

  • À contre flots, Jacques Grancher, 2006 ISBN 2733909576 (француски)

Надворешни врскиУреди