Јуриј Гагарин

Јуриј Алексеевич Гагарин (руски: Ю́рий Алексе́евич Гага́рин; 9 март 193427 март 1968) — советски космонаут кој на 12 април 1961 за првпат во историјата на човештвото се вивнал во вселената и бил прв човек кој ја прелетал Земјата околу нејзината орбита. По летот, кој траел 108 минути, тој се спуштил јужно од Саратов. Гагарин загинал во авионска несреќа во 1968 година.

Јуриј Гагарин
Юрий Гагарин
Gagarin in Sweden.jpg
Гафарин при посета во Шведска, 1964
НационалностСССР
СтатусПочинат
РоденЈуриј Алексеевич Гагарин
9 март 1934(1934-03-09)
Клушино, Руска СФСР, Советски сојуз
Починал27 март 1968(1968-03-27) (возр. 34)
Новосилово, Руска СФСР, Советски сојуз
Друга професија
Пилот
ЧинПолковник, Воена авијација на СССР
Поминато време во вселената
1 h 48 min
ИзборЦПК-1/ВВС-1
МисииВосток 1