Карим Абдул-Џабар

Американски кошаркар
(Пренасочено од Карим Абдул Џабар)

Карим Абдул-Џабар (анг. Kareem Abdul-Jabbar), вистинското име Фердинанд Луис Алклиндор, Џуниор, (Ferdinand Lewis Alcindor, Jr; Њујорк, 16. април 1947), е американски спортист и пензиониран професионален кошаркар, кој се смета за еден од најдобрите НБА играчи цело време. За 20 години во НБА 1969 - 1989 година, тој постигна 38387 бода - најмногу во историјата на НБА - освојувајќи шест пати од титулата најдобар играч на лигата. Тој бил познат по ударот наречен хороскоп или небесна кука. Тој беше избран трипати за Универзитетски играч на годината, шест пати избрани за MVP (најкорисен играч) и шест пати избрани за MVP финалната серија. Фердинанд, во 1971 година, го промени своето име во Карим Абдул-Џабар неколку години по преминот кон Ислам. Салата на славните на ФИБА беше примена на 15 мај 1995 година.

Карим Абдул-Џабар

Детство и младост уреди

Алсиндор пораснал во близина на Менхетен, Њујорк.Мајка Кора Лилијан била продавачка, а таткото Фердинанд Луис Алсиндор, полицаец и џез-музичар. Тој беше единственото дете на неговите родители. Во средно училиште кариера постигна вкупно 2067 бода.