Мирза Хазар (азерски: Mirzə Kərim oğlu Mikayılov) (29 ноември 1947, Геокчај, Азербејџан, СССР - 31 јануари 2020, Германија) — истакнат азербејџански писател, политички аналитичар, менаџер, издавач.[1]

Мирза Хазар
Роден/а29 ноември 1947
Азербејџан Азербејџан, Геокчаj
Починат/а31 јануари 2020
Германија
Занимањеписател, политички аналитичар
ПрестојувалиштеГерманија
Државјанство САД

Животопис уреди

Од 1975 до 1984 година ја превел Библијата на азербејџански јазик. Од 1976 до 2003 работел во Радио Слободна Европа и Гласот на Америка како уредник на вести на азербејџански јазик.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди