Алберт Арнолд Гор Јуниор (роден на 31 март 1948 година) — американски политичар и екологист, кој служел како 45-ти потпретседател на САД од 1993 до 2001 година. Гор во 1992 година бил избран со Бил Клинтон како претседател на САД, а истиот успех го доживеал и на следните избори во 1996 година. Скоро пред крајот на вториот мандат на Клинтон, Гор бил избран за кандидат на претседателските избори во 2000 година, но ги загубил изборите во многу блиска трка по пребројувањето на Флорида. По завршувањето на мандатот за заменик претседател во 2001 година, Гор останал истакнат како автор и активист за животната средина, за чија работа во својот активизам за климатските промени (заедно со Меѓувладиниот панел за климатски промени) добил Нобелова награда за мир во 2007 година.

Ал Гор
Ал Гор во 1994
45-ти Потпретседател на САД
На должноста
20 јануари 1993 – 20 јануари 2001
Претседател Бил Клинтон
Претходник Ден Квејл
Наследник Дик Чејни
Сенатор
од Тенеси
На должноста
3 јануари 1985 – 2 јануари 1993
Претходник Хавард Бакер
Наследник Харлан Матевс
Лични податоци
Роден(а) Алберт Арнолд Гор Јуниор
31 март 1948(1948-03-31)(76 г.)
Вашингтон, Соединетите Држави
Партија Демократска партија
Сопружник Типер Гор (в. 1970; раз. 2010)
Деца 4, Карена, Кристин
Родители Алберт Гор
Паулина Гор
Образование Харвардски универзитет
Граѓански награди Нобелова награда за мир (2007)
Потпис
Портал algore.com Уредете го ова на Википодатоците
Воена служба
Припадност  САД
Род САД Војска на Соединетите Држави
Траење 1969–1971
Чин Десетар
Единица 20. Инженерска бригада
Битки/војни Виетнамска војна
Воени одликувања Медал за национална одбрана

Гор бил службеник на Тенеси (1977-1985) и од 1985 до 1993 година служеше како сенатор од таа држава. Тој бил заменик претседател за време на администрацијата на Клинтон од 1993 до 2001 година. Претседателските избори во 2000 година биле една од најблиските претседателски трки во историјата. Гор го освоил народното гласање, но по контроверзниот изборен спор околу пребројувањето во Флорида (решен од Врховниот суд на САД, кој пресуди 5-4 во корист на Буш), тој ги загубил изборите.

Гор е основач и сегашен претседавач на Проектот за климатска реалност, соосновач и претседател на генерација инвестиции за управување, член на Управниот одбор на „Епл АД“[1] и постар советник на Гугл. Гор е исто така партнер во фирмата Клајнер Перкинс, која ја предводи групата решенија за климатски промени[2][3]. Тој работел како визитинг професор на Државниот универзитет Среден Тенеси, Факултетот за новинарство на Универзитетот Колумбија, Универзитетот Фиск и Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес[1][4][5][6]. Тој бил член на Одборот на директори на Светскиот институт за ресурси[7].

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Gore, Al. „Al's Bio“. AlGore.com. Архивирано од изворникот June 23, 2010. Посетено на August 13, 2019.
  2. Coile, Zachary (November 13, 2007). „Gore joins Valley's Kleiner Perkins to push green business“. San Francisco Chronicle. Посетено на June 26, 2010.
  3. „Partner bio at Kleiner Perkins“. Kleiner Perkins. Архивирано од изворникот на July 22, 2010. Посетено на June 26, 2010.
  4. Office of Public Affairs (January 25, 2001). „Former Vice President Al Gore to Teach at Columbia's School of Journalism“. Columbia News: the Public Affairs and Record Home Page. Columbia University. Посетено на June 26, 2010.
  5. Jet staff (February 19, 2001). „Al Gore To Teach At Fisk University—Brief Article“. Jet. Архивирано од изворникот на January 26, 2008. Посетено на June 26, 2010.
  6. Lee, Cynthia; Ko, Amy (2001). „Training the Next Community Builders:Gore taps faculty expertise“. UCLA Today. Архивирано од изворникот на May 16, 2011. Посетено на August 20, 2008.
  7. „Al Gore“. World Resources Institute. Архивирано од изворникот на 2021-04-13. Посетено на May 20, 2015.

Надворешни врски

уреди