Ози Озборн

Џон Мајкл Озборн (на англиски : John Michael Osbourn, роден на 3 декември 1948 во Бирмингем, Обединетото Кралство), попознат како Ози Озброн бил пејач на англискиот хеви метал состав „Блек Сабат“, популарен соло музичар и од 2002. ѕвезда на реалното шоу The Osbournes, кое го прикажува секојдневието на некоговото семејство.

Ози Озборн со супругата Шерон (2004).

Ози Озборн одбил да стане член на „Рокенрол салата на славните“ (Rock and Roll Hall of Fame), порачувајќи им на гласачите да не го трошат залудно мастилото.[1]

Дискографија

уреди

Надворешни врски

уреди

Официјална Презенатција

Наводи

уреди
  1. „Боуви одби да стане витез, Брандо ги бојкотира Оскарите“, Дневник, година XX, број 6224, петок, 25 ноември 2016, стр. 22.