Алис Купер (англиски: Alice Cooper) — американски рок пејач, текстописец и музичар. Има невообичаени сценски настапи, кои се проследени со гилотина, електрични столчиња и вештачка крв. Купер, инспирацијата ја црпел од хорор филмовите, хеви металот и гаражниот рок и др, па така создал еден вид „театрална“ рок-музика која го добила името шок рок (англиски: shock rock).[1]

Алис Купер
Алис Купер во 2016 г.
Животописни податоци
Родено имеВинсент Дејмон Фурниер
Роден(а)4 февруари 1948
во Детроит, САД
ЖанровиРок, хард рок, хеви метал, глам рок, шок рок, гаражен рок
Занимањапејач, текстописец, глумец, ДЏ
ИнструментиВокал, Гитара, Хармоника
Период на активност1964 - денес
ИздавачиStraight, Warner Bros., Атлантик Рекордс, MCA, Епик Рекордс, Spitfire, Eagle, New West
Мреж. местоAliceCooper.com

Тој е пејач во бендот Alice Cooper, кој уште го сочинуваат Глен Бакстон на соло гитара, Мајкл Брус свири ритам гитара, Денис Динвеј со бас гитара и Нил Смит е на тапани.[2]

Дискографија Уреди

Види: Alice Cooper дискографија

Наводи Уреди

  1. „Биографија за таткото на шок рокот“. Архивирано од изворникот на 2013-10-25. Посетено на 2013-01-10.
  2. Сите постави и албуми на бендот Alice Cooper

Надворешни врски Уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: