Отвори го главното мени

Виктор Андреевич Скумин (руски: Ви́ктор Андре́евич Ску́мин; р. 30 август 1948) — руски професор, научник, психијатар, писател, филозоф.

Виктор Андреевич Скумин
Victor Skumin, New Arbat Avenue.jpg
Виктор Скумин, Москва, 2017
Роден30 август 1948
Советски сојуз, Пензенска област
ЖивеалиштеРусија
НационалностРусин
Полињапсихијатрија, психологија, филозофија
УстановиСветска организација за култура на здравјето
ОбразованиеХарковскиот медицински универзитет
Познат поСкуминов синдром

БиографијаУреди

 
Виктор Скумин, 1988

Виктор Скумин е роден на 30 август 1948 година во Пензенска област, Русија. На неговиот татко, Андреј Скумин, беше КГБ службеник. Веднаш по раѓањето на Виктор, семејството се преселило во градот Казањ, кој се наоѓа во Источниот дел на Европскиот дел на Руската Федерација, во устата на реката Казанка во реката Волга.

Од 1967 до 1973 година, студирал медицина на Медицинскиот универзитет во Харков.[1]

Од 1976 до 1980 година тој стана се прави во Киев Институт за истражување на кардиоваскуларна хирургија.

Од 1980 до 1990 година, бил професор на психотерапија на Медицинска Академија на последипломските образование во Харков. Во текот на овој период тој истражува граничното ментални нарушувања кај хронични болести на дигестивниот систем кај децата и адолесцентите.[2]

 
Виктор Скумин и и неговата сопруга, 2016.

Во 1994 година стана Претседател на Светската организација за култура на здравјето (World Organisation of Culture of Health) — Меѓународен општествено движење "На здравје преку култура". Седиштето и е во Москва во Русија.[3]

ТворештвоУреди

Скумин посочи терминот ″Културата за здравство″ (1968), која стана широко се доставува.[4]

Во 1978 година тој ја опиша болест, вклучени во науката се нарекува Скуминов синдром.[5][6]

Позначајни негови дела се:

Интересни фактиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Скумин, Виктор Андреевиx“. science.wikia.org. конс. 2019-06-21. 
  2. „Victor Skumin“. dict.eudic.net. конс. 2019-06-21. 
  3. „Скумин Виктор Андреевич. Знаменитости по датам рождения › Родившиеся 30 августа“. famous-birthdays.ru. конс. 2019-06-21. 
  4. Культура здоровья - фундаментальная наука о человеке
  5. „Andrea Ruzza. Nonpsychotic mental disorder after open heart surgery. Asian Cardiovascular and Thoracic Annals October 16, 2013“. Aan.sagepub.com. конс. 27 November 2015. 
  6. Сергей Петухов. „Почему останавливаются искусственные сердца“. РИА Новости. конс. 2019-06-21. 
  7. „Сборная России по медицине“. Российское агентство медико-социальной информации АМИ. Архивирано од изворникот на 1. 2. 2016.  Unknown parameter |datepublished= ignored (помош);

Надворешни врскиУреди