Вилијам Оливер Стоун (англиски: Oliver Stone, роден во Њујорк на 5 септември 1946 година) — американски филмски режисер и сценарист. Станал познат во доцните 1980-ти и раните 1990-ти години за режирање на серија филмови за Виетнамската војна во Виетнам, каде учествувал како член на американската пешадија. Неговата работа главно е фокусирана на современи политички и културни теми, честопати контроверзни. Тој за време на својот живот добил три Оскари, за најдобро адаптирано сценарио за „Midnight Express“ (1978), како и за најдобар режисер за „Вод“ (1986).

Оливер Стоун
Оливер Стоун во 2016 година
Роден(а)15 септември 1946(1946-09-15)(77 г.)
Њујорк, САД
НационалностАмериканец
Занимањефилмски режисер , сценарист, филмски продуцент, автор
СопружникНаџва Саркис (в. 1971; развод 1977)
Елизабет Кокс (в. 1981; развод 1993)
Сун-Јунг (в. 1996)
Деца3

Животопис

уреди

Стоун е роден во Њујорк, во семејството на Жаклин и Луј Стоун. Тој израснал во Меннет и Стамфорд. Неговиот татко, како и неговата мајка биле евреи. Како религиозен компромис, Оливер станал член на Американската Епископска Црква. Стоун исто така се образувал во училиштето Тринити, псоле одредено време неговите родители го испратиле да се студира во школата Хил во Потстан, Пенсилванија. Неговата мајка честопати била отсутна, па поради тоа неговиот татко имал големо влијание во неговиот живот.

Стоун бил примен во Универзитетот Јеил, но по една година се откажал. Тој се откажал, бидејќи добил инспирација од романот Џозеф Конрад, „Лорд Џим“, како и од песната „Гркот Зорба“ од Џорџ Харисон, да предава англиски јазик во Јужен Виетнам. Стоун предавал шест месеци, а потоа работел на трговскиот брод на морнарицата на САД, кој патувал во Орегон и во Мексико. Во септември 1967 година тој се пријавил во Армијата на САД и во Виетнамската војна се борел со 25-та пешадиска дивизија, но подоцна и со Првата конен дивизија ја заработил бронзената ѕвезда и пурпурното срце со Oak Leaf пред да биде отпуштен во 1968 година, по 15 месеци.

Филмско творештво

уреди

Стоун снимил три филма за Виетнамската војна: „Упатство за смртта“ (1986), „Роден е на 4 јули“ (1989) и „Небото и Земјата“ (1993). Тој овие три филмови ги нарекол трилогија, иако тие се занимаваат со различни аспекти на војната. Линијата на смртта е полуавтобиографски филм за искуството на режисерот во битката. „Роден на 4 јули“ е филм заснован на автобиографијата на Рон Ковик. За време на истиот период, Стоун го режирал филмот „Вол Стрит“ (1987), при што глумецот Мајкл Даглас освоил „Оскар“ за најдобар глумец. Во 1991 година фго режирал филмот „ЏФК“ посветен на атентатот на претседателот Џон Кенеди.

За „Годината на змејот“ (1985) добил номинација за „Златната малина“ во категоријатата „Најлошото сценарио“. Други филмови во кои учествувал како сценарист се: „Конан Варваринот“ (1982), „Скарфејс“ (1983), „8 милиони начини да умрат“ (1986) и „Евита“ (1996). Тој исто така напишал или учествувал во пишување на сите филмови што ги снимил, освен за „Full Turn“ (1997).

Стоун исто така го режирал "Full turn" (1997), како и "Any Given Sunday" (1999) - филм за борбата за власт во и околу тимот на американскиот фудбал. Во 2000 година, Стоун со Чарли Шин и Мајкл Даглас се појавил во "Again". Филмот е документарец за снимањето на {Вол Стрит} - (1987). Стоун, исто така, го режирал филмот "Александар" (2004), биографски филм за Александар Велики. Стоун исто така се обидел да се насочи на четвртиот филм за време на Виетнамската војна, - {Pinkville}, кој го покажувал истражувањето на Ми лаи. Стоун исто така напишал, продуцирал и режирал биографски филм за Џорџ В. Буш, наречен "{W.}". Тој посочил во филмот се опишува детството на контроверзниот претседател, односот со својот татко, борбата со алкохолизмот, разоткривањето на христијанската вера и неговиот личен живот.

Интервјуа со Путин

уреди

Во периодот од јули 2015 до февруари 2017 година, тој направил серија интервјуа со рускиот претседател Владимир Путин. Интервјуата се претставени како четиринасочен документарен филм "Интервју со Путин".

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: