Википедија:Потребни статии

Ова е список од околу 1000 статии коишто можат да се најдат на Мета, дополнета со статии коишто сметаме дека се особено битни за Македонската Википедија, и некои други статии кои ги нема на првичниот список. Како и за секоја статија во Википедија важи истото правило - секој може да менува (нормално измените треба да бидат аргументирани). Дискусијата за оваа страница треба да се одвива на страницата за дискусија.

Едноставно стискајте на црвените врски и почнете да пишувате! Помогнете во проширувањето на македонската википедија!

Биографии уреди

Спортисти уреди

 1. Крис Робшо
 2. Немања Александров
 3. Дарко Балабан
 4. Ал Бакстер
 5. Фил Во
 6. Мак Хортон
 7. Дејвид Морган
 8. Мирослав Церар
 9. Еша Лигорио
 10. Хаиле Гебрселасие
 11. Никола Обровац
 12. Алисон Шмит
 13. Аманда Вир
 14. Реј Јури
 15. Макси Лонг

Истражувачи уреди

 1. Хенри Келси
 2. Јуриј Рерих
 3. Мате Брничевиќ
 4. Жил Димон Дирвил
 5. Жан Батист Дувил
 6. Тристан да Куња (истражувач)
 7. Хју Клапертон
 8. Гаспар де Карвахал
 9. Флечер Кристијан
 10. Перси Фосет
 11. Ханон Морепловец
 12. Афонсо Гонсалвес Балдаја

Научници и пронаоѓачи уреди

 1. Едуар Леон Скот де Мартенвил
 2. Андре Ситроен
 3. Сандфорд Флеминг
 4. Харолд Хофниг
 5. Оле Кристенсен Ремер
 6. Борис Хагелин
 7. Беноа Клајперон
 8. Санторио Санторио
 9. Фило Фарнсворт
 10. Никола Апер‏‎
 11. ‏Џон Бакус
 12. Фредерик Бантинг
 13. Игнациус Готфрид Кајм‏‎
 14. Браќа Монголфие
 15. Емил Берлинер
 16. Роберт Бош
 17. Луј Брај
 18. Семјуел Колт

Математичари уреди

 1. Каспар Појкер
 2. Ибн Муаз Џајани
 3. Адам Олеариус
 4. Вилхелм Јордан
 5. Абу Абдула Мухамед бин Муса ал-Кваризми
 6. Георг Кантор
 7. Феликс Клајн
 8. Феликс Хаусдорф

Филозофи и мислители уреди

 1. Жан Буридан
 2. Мухамед Икбал
 3. Лучано де Крешенцо
 4. Кристијан Вулф (филозоф)
 5. Вилијам Блекстон
 6. Мортеза Мотахари
 7. Кори Доктору
 8. Херберт Спенсер
 9. Предраг Финци
 10. Нагагруна
 11. Ади Шанкара
 12. Јан Лукашијевич
 13. Џејмс Х. Џинс
 14. Џорџ Сантајана
 15. Мајкл Оукшот

Економисти уреди

 1. Мануел Пинто де Коста
 2. Доналд Рамотар
 3. Херберт А. Сајмон
 4. Ришар Сантијан

Уметници и изведувачи уреди

 1. Џакомети
 2. Антонио Страдивари
 3. Готфрид Хелнвајн
 4. Амеде Озанфан
 5. Пјер Бонар
 6. Жан-Леон Жером

Македонски политичари уреди

 1. Зоран Алексов
 2. Блерим Беџети
 3. Димитар Богов
 4. Ивица Боцевски
 5. Гордан Георгиев
 6. Алајдин Демири
 7. Владо Димов
 8. Марјан Ѓорчев
 9. Зоран Јовановски
 10. Рамиз Мерко
 11. Емилијан Станковиќ
 12. Перо Стојановски
 13. Борис Стојменов

Политичари и водачи од минатото уреди

 1. Зин Ел Абидин Бен Али
 2. Камило Бенсо ди Кавур
 3. Шефкет Верлаци
 4. Алчиде Де Гаспери
 5. Луиѓи Факта
 6. Алдо Моро
 7. Максимилијан фон Баден
 8. Хамза Кастриот
 9. Хелмут Шмит
 10. Франц Враницки
 11. Жорж Клеменс
 12. Карл Ваугоин
 13. Сергеј Румас
 14. Сергеј Сидорски
 15. Михаил Мјасникович
 16. Лојд Џорџ
 17. Шака Зулу
 18. Иракли Гарибашвили
 19. Герхард Шредер

Современи политичари и водачи уреди

 1. Роман Головченко
 2. Трајан Басеску
 3. Биѕина Иванишвили
 4. Доминик Строс Кан
 5. Хамид Карзаи
 6. Урхо Кеконен
 7. Јадранка Косор
 8. Нури ал Малики
 9. Матеуш Моравјецки
 10. Бенјамин Нетањаху
 11. Шимон Перес
 12. Анджеј Дуда
 13. Петро Порошенко

Жени во историјата уреди

 1. Елизабет Џонсон
 2. Елија Флакила
 3. Ајда Б. Велс
 4. Сожурне Трут
 5. Леига Калед
 6. Елена Стасова
 7. Маргарет Мид
 8. Ева Хесе

Терористи уреди

 1. Барбара Мејер
 2. Хезболах
 3. Талибанци

Oрганизации и борци за слобода уреди

 1. Емилијано Сапата
 2. Раул Кастро
 3. Мануел Нориега
 4. Герилско војување

Држави, право, политика, меѓународни и човечки теми уреди

 1. Гласачки системи
 2. Трудово право
 3. Бегалец
 4. Азилант
 5. Неутрална земја
 6. Еднопартиски систем
 7. Религиозен фундаментализам
 8. Конкубинат
 9. Култ на личноста
 10. Меден месец
 11. Семејна лоза
 12. Контрола на раѓање
 13. Дијаспора
 14. Ксенофобија
 15. Супериорност
 16. Телеграма
 17. Возачка дозвола
 18. Невладина организација
 19. Службен пасош

Производи и јадења уреди

 1. Сомун
 2. Ролат
 3. Црвен грав
 4. Фиде
 5. Прибор за јадење
 6. Сувлаки
 7. Мартини
 8. Жесток пијалак
 9. Арак (пијалак)
 10. Кокта
 11. Пита со месо
 12. Татлија
 13. Плод
 14. Туфакија
 15. Вегета
 16. Мортадела
 17. Тартарски бифтек
 18. Бриош
 19. Маргарин
 20. Сортно вино
 21. Слатка павлака
 22. Сенф
 23. Вино Верде


Видови кујни уреди

 1. Сицилијанска кујна
 2. Каталанска кујна
 3. Баскиска кујна
 4. Израелска кујна
 5. Мароканска кујна
 6. Косовска кујна
 7. Холандска кујна
 8. Шпанска кујна
 9. Романска кујна
 10. Тунизиска кујна
 11. Левантска кујна
 12. Алжирска кујна
 13. Словенска кујна
 14. Старогрчка кујна
 15. Будистичка кујна
 16. Малтешка кујна

Географија уреди

Географски региони и географија по земји уреди

 1. Градови во Јапонија
 2. Северна Босна
 3. Реки во Србија
 4. Реки во Косово
 5. Реки во Црна Гора
 6. Градови во Нагорно-Карабах‏‎
 7. Градови во Јужна Осетија‏
 8. Географија на Европската Унија‏
 9. Географија на Фарските Острови‏
 10. Географија на Нагорно-Карабах‏
 11. Географија на Ман‏
 12. Географија на Абхазија
 13. Географија на Јужна Осетија‏‎

Значајни градови уреди

 1. Харгеиса
 2. Шанлаурфа
 3. Дариџа
 4. Велка Бистрица
 5. Јамагучи
 6. Мацумото
 7. Фуџи (град)
 8. Лутон
 9. Сандерленд
 10. Биоград
 11. Фатима (Португалија)
 12. Санта Фе
 13. Мркоњиќ Град

Долини, пустини и води уреди

 1. Кашупско Езеро
 2. Кома Педроза
 3. Конгоански Слив
 4. Варуна (река)
 5. Гомати (река)
 6. Пекос
 7. Логоне

Планини уреди

 1. Сиера Мадре
 2. Корковадо
 3. Северноамерикански Кордиљери
 4. Трансхималаи
 5. Крајбрежни Планини
 6. Цинлин
 7. Чукотски Планини
 8. Алма Негра
 9. Барисан
 10. Колимски Планини
 11. Виндја
 12. Дракенсберг
 13. Огоански Планини
 14. Корјачки Планини
 15. Копетски Планини
 16. Понтиски Планини
 17. Сера Гауша
 18. Сиерас де Кордоба
 19. Големи Разделни Планини

Валути уреди

 1. Латвиски лац
 2. Унгарски форинт
 3. Казахтанска тенге

Литература и книжевни дела уреди

 1. Наратор
 2. Романса (жанр)
 3. Имажинизам
 4. Античка литература
 5. Чистилиште (Божествена комедија)
 6. Пасквелија
 7. Рај (Божествена комедија)
 8. Театарска претстава
 9. Приказна
 10. Народна традиција
 11. Уметничка литература
 12. Сонет
 13. Mелодрама
 14. Цар Едип
 15. Калевала
 16. A Lume Spento
 17. Протоколи на сионските мудреци
 18. Замок
 19. Ајванхо
 20. Дон Жуан (Бајрон)
 21. Белата долина
 22. Скакулци

Писатели уреди

 1. Алгернон Чарлс Свинберн
 2. Субрамања Бхарати
 3. Харт Крејн
 4. Ричард Алдингтон
 5. Стенли Кјуниц
 6. Ванг Анши
 7. Ли Шангјин
 8. Су Ши
 9. Трајан Петревски
 10. Жак Дипен
 11. ‏‎Готфрид Аугуст Биргер
 12. Фридрих Готлиб Клопшток
 13. Морис Мерло-Понти
 14. Дејвид Херберт Лоренс
 15. Виторија Колона
 16. Етјен Жодел
 17. Жан Мореас

Историја уреди

 1. Колонизација на Америка
  1. Колонизација на североисточна Америка
  2. Колонизација на Јужна Америка
 2. Кнежевство Трансилванија
 3. Битка кај Креси (1346)
 4. Колонијализација на Африка
 5. Тибетска империја
 6. Авганистанско-советска војна
 7. Кралство Бохемија
 8. Битка кај Азенкур (1415)
 9. Чинг (династија)
 10. Танг (династија)
 11. Кралство Аксум
 12. Пунт

Религија уреди

 1. јудаизмот
  1. Центар за еврејската христијанска разбирање и соработка (en)
  2. Ден да го фалат (en)
 2. Бахаизам
  1. Баб
  2. Бахаула
 3. Ислам
  1. Али
  2. Омар
 4. Вуду
 5. Зурванизам

Митологија уреди

 1. Нетунс
 2. Херкле
 3. Циклопи
 4. Егерија
 5. Боди дрво
 6. Ану
 7. Ашур
 8. Инана
 9. Ариман
 10. Варуна
 11. Етрурска митологија
 12. Аита

Уметност и култура уреди

 1. Македонска култура
  1. Македонски народни умотворби од Марко Цепенков
 2. Правци во уметноста

Филмска уметност уреди

 1. Бад Спенсер
 2. Виго Мортенсен
 3. Жерар Депардје
 4. Роберт Мичам
 5. Исак де Банкол
 6. Сидни Полак
 7. Мишел Ферли
 8. Марк Еди
 9. Николај Костер-Валдау
 10. Лина Хеди
 11. Ворен Бити
 12. Мет Лебланк
 13. Жан-Пјер Лео
 14. Феј Данавеј
 15. Џина Лолобриџида

Музичка уметност уреди

 1. Индиска класична музика
 2. Марш (музика)
 3. Кастањети
 4. Кинеска музика
 5. Јапонска музика
 6. Там-там

Музичари и изведувачи уреди

 1. Шерил Кроу
 2. Џенет Џексон
 3. Boney M.
 4. Лиса Стенсфилд
 5. Бисти Бојс
 6. Ву-Танг Клан
 7. Сузи Кватро
 8. Сони Боно
 9. Стиви Реј Вон
 10. Пеги Ли
 11. Тото Кутуњо
 12. Чик Корија

Наука уреди

Биологија уреди

 1. Амитоза
 2. Генотип
 3. Наследување
 4. Метаморфоза
 5. Регенерација
 6. Гаструлација

Биолошки материјали уреди

 1. Генетичка информација

Животински свет уреди

 1. Кубански амазонец
 2. Бубамара
 3. Цеце мува
 4. Болва
 5. Сабјозаба мачка
 6. Јужна слоновска фока
 7. Пајак-краба
 8. Смок
 9. Безлетни птици
 10. Компирова златица
 11. Липицанер

Растителен свет уреди

 1. Азалеја
 2. Гарденија
 3. Индиски лотос
 4. Бела врба
 5. Лилјан
 6. Лаванда
 7. Јаглика
 8. Планинско ѕвонче
 9. Ловор
 10. Ѓумбир
 11. Естрагон

Анатомија на цицачите уреди

 1. Плунковнa жлездa
 2. Бубрежна кора
 3. Бубрежно легенче
 4. Мочно ќесе
 5. Кожен систем
  1. Кожа
  2. Жлезди на кожата
  3. Рожести творби на кожата
 6. Систем за движење
  1. Скелетен систем
   1. Коска
   2. Зглоб
   3. Скелет
  2. Мускулен систем
   1. Мускул
 7. Регулаторни системи
  1. Нервен систем
   1. Неврон
   2. Нерв
   3. Синапса
   4. Нервен пат
    1. Рецептор
    2. Аферентен нервен пат
    3. Нервен центар
     1. Черепен мозок
     2. ’Рбетен мозок
    4. Еферентен нервен пат
    5. Ефектор
   5. Вегетативен нервен систем
    1. Симпатички нервен систем
    2. Парасимпатички нервен систем
   6. Сетилен систем
    1. Систем за слушање
    2. Систем за вид
    3. Систем за мирис
    4. Систем за вкус
    5. Соматско-сетилен систем
     1. Мајснерово телце
     2. Пачиниево телце
     3. Руфиниево телце
     4. Краусеово телце
 8. Циркулаторен систем
  1. Лимфни садови
  2. Лимфоидни органи
 9. Репродуктивен систем
  1. Машки репродуктивен систем
   1. Натсеменик
   2. Куперова жлезда
  2. Женски репродуктивен систем
   1. Плодница (матка)
   2. Мали усни
   3. Големи усни
   4. Бартолиниева жлезда

Биолошки процеси уреди

 1. Развиток

Хемија уреди

 1. Сулфур триоксид
 2. Сулфурна киселина
 3. Суспензија
 4. Катјон
 5. Анјон
 6. Азот диоксид
 7. Бромоводородна киселина
 8. Сулфуроводородна киселина
 9. Смарагд
 10. Сафир
 11. Боксит

Екологија уреди

 1. Екологија
 2. Вид (биологија)
  1. Загрозени видови
 3. Екосистем
  1. Биотоп
  2. Биоценоза
  3. Метаболизам на екосистемот
 4. Еколошки фактори
  1. Биотички фактори
  2. Абиотички фактори
  3. Антропогени фактори
 5. Еколошка ниша
 6. Еколошка валенца
  1. Температурна валенца
 7. Еколошка интеграција
 8. Животна средина
  1. Копнена средина
  2. Водена средина
 9. Еколошка физиологија

Електромагнетика уреди

 1. Електрично поле
 2. Магнетостатика
 3. Динамичка теорија на електромагнетното поле

Геологија уреди

 1. Геопарк
 2. Килогодина (англиски:kyr)
 3. Лиоз
 4. Плимарно поткопување (англиски:Tidal scour)
 5. Лежишна карпа (англиски:Berdrock)
 6. Гео-опасно (Geohazard)

Медицина уреди

 1. Дизентерија
 2. Срцева болест
 3. Висок притисок
 4. Грип
 5. Рак на бели дробови
 6. Маларија
 7. Неисхранетост
 8. Дебелост
 9. Слепост
 10. Душевна болест
 11. Глувост

Физика уреди

 1. Физика
 2. Атом
  1. Електрон
  2. Неутрон
  3. Протон
 3. Енергија
  1. Електромагнетно зрачење
   1. Радио
   2. Инфрацрвена светлина
   3. Видлива светлина
    1. Спектар
    2. Црна
    3. Бела
    4. Црвена
    5. Жолта
    6. Зелена
    7. Сина
   4. Ултравиолетова светлина
   5. Гама-зраци
 4. Изотоп
 5. Молекула
 6. Светлина
 7. Основни заемодејства
  1. Гравитација
  2. Електромагнетизам
  3. Слаба јадрена сила
  4. Јака јадрена сила
 8. Забрзување
 9. Сила
 10. Маса
 11. Брзина
 12. Време
 13. Тежина
 14. Квантна механика
 15. Теорија на релативност

Науки за човекот уреди

 1. Антропологија
 2. Образование
  1. Универзитет
 3. Човек
 4. Психологија
 5. Социологија


Календари и одбележување на времето уреди

 1. Берберски календар
 2. Етиописки календар
 3. Хиндуистички календар
 4. Индиски национален календар
 5. Коптски календар‏‎
 6. Бурмански календар‏‎
 7. Тибетски календар
 8. Зороастрички календар
 9. Бахајски календар‏‎
 10. Јапонски календар
 11. Руни календар

Јазик уреди

 1. Батарски јазик
 2. Етеокипарски јазик‏‎
 3. Минејски јазик‏‎
 4. Мухерски јазик‏‎
 5. Сабејски јазик‏‎
 6. Содски јазик‏‎
 7. Харарски јазик‏‎
 8. Букмол
 9. Нинорск
 10. Левантски арапски јазик‏‎
 11. Хатрански арамејски јазик‏‎

Македонски јазик уреди

 1. Подмет во македонскиот јазик
 2. Лексикографија на македонскиот јазик‏‎
 3. Преднонепчена приближна согласка‏‎
 4. Стилистика на македонскиот јазик
 5. Модални зборови во македонскиот јазик‏‎
 6. Лексикологија на македонскиот јазик
 7. Извици во македонскиот јазик‏‎
 8. Фактори за дијалектната диференцијација на македонскиот јазик
 9. Основни македонски дијалектни групи
 10. Проста реченица во македонскиот јазик‏‎
 11. Прирок во македонскиот јазик‏
 12. Образување на глаголите во македонскиот јазик
 13. Класификација на глаголите во македонскиот јазик‏‎
 14. Категорија преодност на глаголите во македонскиот јазик
 15. Категорија начин на глаголите во македонскиот јазик
 16. Категорија лице на глаголите во македонскиот јазик‏
 17. Категорија залог на глаголите во македонскиот јазик
 18. Категорија време на глаголите во македонскиот јазик‏‎
 19. Категорија вид на глаголите во македонскиот јазик‏‎
 20. Категории род и број на глаголите во македонскиот јазик‏‎
 21. Зборовни групи во македонскиот јазик
 22. Гласовни промени во македонскиот јазик
 23. Акцентски целости во македонскиот јазик
 24. Безвучна венечна избувна согласка‏‎
 25. Целни зависносложени реченици во македонскиот јазик‏‎‎
 26. Условни зависносложени реченици во македонскиот јазик‎
 27. Уметничколитературен стил‎
 28. Типови лексички значења на зборовите во македонскиот јазик‎
 29. Степенување на придавки во македонскиот јазик
 30. Согласување меѓу подметот и прирокот во македонскиот јазик
 31. Речнички состав на македонскиот јазик
 32. Речник на македонскиот јазик
 33. Реченични соодветници во македонскиот јазик‏
 34. Редот на дел-речениците во сложената реченица во македонскиот јазик
 35. Разговорен стил на македонскиот јазик‏‎
 36. Публицистички стил на македонскиот јазик‏
 37. Причински зависносложени реченици во македонскиот јазик‏
 38. Прилошки определби во македонскиот јазик‏
 39. Последични зависносложени реченици во македонскиот јазик
 40. Основни типови реченици во македонскиот јазик‏
 41. Односот меѓу глаголските дејства во сложените реченици во македонскиот јазик
 42. Односни зависносложени реченици во македонскиот јазик
 43. Образување на придавките во македонскиот јазик
 44. Негација на реченицата во македонскиот јазик‏‎
 45. Начински зависносложени реченици во македонскиот јазик
 46. Научен стил на македонскиот јазик‏‎
 47. Модална одлика на реченицата во македонскиот јазик
 48. Лингвистички реченици во македонскиот јазик‏‎
 49. Лексика според форма и сфера на употреба во македонскиот јазик
 50. Лексика според процесот на обновување во македонскиот јазик
 51. Исказни зависносложени реченици во македонскиот јазик‏‎
 52. Заеднички одлики кај одделни видови сложени реченици во македонскиот јазик
 53. Зависносложени реченици во македонскиот јазик
 54. Допусни зависносложени реченици во македонскиот јазик‏‎
 55. Директен и индиректен говор во македонскиот јазик‏‎
 56. Граматичка структура на реченицата во македонскиот јазик‏‎
 57. Гласовен систем на македонскиот јазик
 58. Временски зависносложени реченици во македонскиот јазик‏
 59. Видови предмети во македонскиот јазик
 60. Безлична реченица во македонскиот јазик‏‎
 61. Атрибут во македонскиот јазик‏‎
 62. Акцентски целости во клитики во македонскиот јазик‏‎
 63. Активни и пасивни реченици во македонскиот јазик‏‎
 64. Административен стил на македонскиот јазик‏‎
 65. Звучна усненозаднонепчена приближна согласка‏‎
 66. Звучна усненозабна струјна согласка‏‎
 67. Звучна заднонепчена избувна согласка‏
 68. Звучна двоуснена избувна согласка‏‎
 69. Звучна венечна шушкава согласка‏‎
 70. Звучна венечна избувна согласка‏‎
 71. Безвучна венечна шушкава согласка

Архитектура уреди

 1. Архитектура
 2. Свод
 3. Мост
 4. Канал
 5. Брана
 6. Петробарок
 7. Купола
 8. Шајка
 9. Кула

Математика уреди

 1. Математика
 2. Алгебра
  1. Аритметичка прогресија
  2. Геометриска прогресија
 3. Извод на функција
 4. Аксиома
 5. Диференцијално сметање
  1. Интеграција
  2. Диференцијација
 6. Геометрија
  1. Круг
   1. Пи
  2. Квадрат
  3. Триаголник
 7. Теорија на групите
 8. Математичка логика
 9. Математички доказ
  1. Доказ со дедукција
  2. Доказ со индукција
  3. Доказ со контрадикција
 10. Број
  1. Природен број
  2. Цел број
  3. Рационален број
  4. Ирационален број
  5. Реален број
  6. Комплексен број
  7. Прост број
 1. Бесконечност
 2. Множество
 3. Статистика
 4. Тригонометрија

Војска уреди

 1. Воздухопловство
 2. Началник
 3. Полковник
 4. Воен оркестар
 5. Гарда
 6. Мајор
 7. Маршал
 8. Чиновник

Спорт уреди

 1. Азиски боречки вештини
 2. Андерсон Пакерс
 3. БАА Бафало
 4. БАА Индијанаполис
 5. Балтимор Булетс (1944-1954)
 6. Голден Стејт Вориорс
 7. Денвер Нагетс
 8. Денвер Нагетс (првична франшиза)
 9. Детроит Фалконс
 10. Индијанаполис Олимпијанс
 11. Индијанаполис Џетс
 12. Јута Џез
 13. Кливленд Ребелс
 14. Лос Анџелес Клиперс
 15. Мемфис Гризлис
 16. Минесота Тимбервулфс
 17. Њу Орлеанс Пеликанс
 18. Светско првенство
 19. Чикаго Стегс
 20. Шарлот Хорнетс

Технологија уреди

Сметачи уреди

 1. Сметач
  1. Процесор
  2. РАМ Меморија
  3. РОМ Меморија
  4. Матична плоча
  5. Тврд диск
  6. Boot loader
 2. Вештачка интелигенција
 3. Информатика
  1. Алгоритми
 4. Оперативен систем
  1. Микрософт Виндоус
  2. Mac OS
  3. Линукс
  4. Јуникс
 5. Програмски јазик
  1. Ц
  2. Java
  3. Паскал (програмски јазик)
  4. PHP
 6. Софтвер
 7. Кориснички интерфејс
  1. Глушец
  2. Тастатура
  3. Монитор

Секојдневна технологија уреди

 1. Ковање на пари
 2. Мотор со внатрешно согорување
 3. Инженерство
 4. Оган
 5. Коса рамнина
 6. Лост
 7. Металургија
 8. Печатење
 9. Чекрк
 10. Шраф
 11. Парна машина
 12. Клин
 13. Тркало
 14. Навртка

Комуникација уреди

 1. Буква
  1. Кинеска азбука
  2. Македонска азбука
  3. Кирилица
  4. Грчка азбука
  5. Латиница
  6. Писменост
 2. Информација
 3. Интернет
  1. Електронско писмо
  2. Интернет протокол
  3. ТЦП
  4. WWW
   1. Интернет прелистувач
    1. Опера (интернет прелистувач)
    2. Мозила Фајрфокс
    3. Интерет Експлорер
    4. Гугл Хром
  5. ХТТП
  6. ХТМЛ
  7. Вики
  8. Мрежно место
  9. Мрежна страница
  10. Блог
  11. RSS
 4. Новинарство
  1. Весник
  2. Масовни медиуми
  3. Радио
 5. Железница
 6. Телеграф
 7. Телефон
  1. Мобилен телефон
 8. Телевизија
 9. Пишување

Електрицитет уреди

 1. Обновливи извори на енергија
  1. Сончева енергија
  2. Хидроенергија
  3. Ветерна енергија
  4. Бранова енергија
  5. Биоенергија
 2. Необновливи извори на енергија
  1. Јаглен
  2. Гас
  3. Нафта
  4. Јадрена енергија

Електроника уреди

 1. Електроника
  1. Напон
  2. Струја
  3. Полнеж
  4. Честота
  5. Фаза
  6. Отпор
  7. Реактивност
  8. Индукција
  9. Капацитет
  10. Засилување
 2. Делови
  1. Транзистор
  2. Диода
  3. Отпорник
  4. Кондензатор
  5. Трансформатор
  6. Индуктивитет

Материјали уреди

 1. Свила
 2. Латекс
 3. Каучук
 4. Еластомер
 5. Плута
 6. Терпентин
 7. Растворувач
 8. Порцелан
 9. Тула
 10. Текстил

Превоз уреди

 1. Фијакер
 2. Танкер
 3. Реморкер

Оружја уреди

 1. Проектил
 2. Бомба
 3. Дометно оружје
 4. Огнено оружје
 5. Мина (оружје)
 6. Автоматска пушка
 7. Самострел
 8. Боздоган
 9. Меч
 10. Копје
 11. Топ
 12. Катана
 13. Сабја

Катастрофи уреди

 1. Лавина
 2. Земјотрес
 3. Поплава
 4. Ураган
 5. Јадрено топење
 6. Цунами

Филозофија уреди

 1. Аристотелизам
 2. Доблесна етика
 3. Дијалектички материјализам
 4. Филозофија на историјата
 5. Филозофија на физиката
 6. Релативизам
 7. Позитивизам
 8. Искуство
 9. Модерна филозофија
 10. Современа филозофија
 11. Филозофски реализам
 12. Предсократовска филозофија

Економија уреди

 1. Економија
 2. Пари
 3. Понуда и побарувачка
 4. Слободен пазар
 5. Капитал
 6. Микроекономија
 7. Макроекономија
 8. Европска асоцијација за слободна трговија
 9. Хартии од вредност
 10. Банки
 11. Меѓународна економија
  1. Апсолутна предност
  2. Компаративна предност
  3. Ембарго
  4. Увоз
  5. Извоз
  6. Хекшер-Олинова теорема
  7. Леонтјев парадокс
  8. Трговски бариери
  9. Протекционизам
  10. Рестрикционизам
  11. Увозни квоти
  12. Царина
  13. Меѓународна трговија
  14. Меѓународни финансии
  15. Субвенции
  16. Дампинг
  17. Трговска политика
 12. Монетарна политика
 13. Фискална политика
 14. Берза
 15. Ревизија
 16. Данок на додадена вредност
 17. Девизни резерви
 18. Инвестиции
 19. Опортунитетни трошоци
 20. Трошоци
 21. Пазарна економија
 22. Претприемништво
 23. Монопол
 24. Олигопол
 25. Макроекономска политика
 26. Бруто-општествен производ (БОП)
 27. Бруто-домашен производ (БДП)
 28. Ресурси
 29. Совршена конкуренција
 30. Штедење
 31. Потрошувачка
 32. Инфлација
 33. Невработеност
 34. Дефлација
 35. Хиперинфлација
 36. Ануитет
 37. Девизен курс
 38. Претпријатие
 39. Плата
 40. Амортизација
 41. Сметководство
 42. Финансии
 43. Пазар
 44. Варијабилни трошоци
 45. Фактори на производство
 46. Депрецијација
 47. Рецесија
 48. Применета економија
 49. Стопански систем
 50. Пазарен систем
 51. Банкарство
 52. Фискална година
 53. Данок

Википедија уреди

 1. Википедија:Појаснување