Кокта е газиран пијалак од Словенија. Неговата главна состојка доаѓа од шипка, а други состојки доаѓаат од 11 различни билки, лимон и портокал. Нејзината оригинална варијанта не содржи ниту кофеин ниту ортофосфорна киселина.[1]

Кокта
Logotip Cockte.jpg
ТипГазиран пијалак
ПроизводителАтлантик Група
Земја на потеклоСловенија
Се појавилМарт 8, 1953; пред 65 години (1953-03-08)
БојаРоза, лимон и портокал
Варијанти
  • Cockta Chinotto
  • Cockta Rossa
  • Cockta Black tonic
  • Cockta Plus Mandarine
  • Cockta Plus Lime and Ginger
  • Cockta Easy
Матична страницаcockta.eu

Потекло

уреди
 
Кокта

Потеклото на пијалакот Кокта започнува во раните 1950-ти. Во 1952 година, Иван Деу, директорот на државната корпорација Словејавино, излезе со идеја да произведе оригинален, освежителен словенечки пијалак кој ќе може да се натпреварува против безалкохолни пијалаци од странство (т.е. САД, односно нивните Кока-кола и Пепси компании и нивните претпријатија за пијалаци),кои сѐ уште не се продаваа во Југославија.  Хемискиот инженер Емерик Зелинка, вработен во истражувачките лаборатории Словејавино, го создаде пијалакот со нов, поинаков вкус, кој произлегува од мешавина од единаесет различни билки и зачини; вклучувајќи ја и розата, истакнат вкус во мешавината на Кокта. Пијалакот првпат беше претставен на пазарот на 8 март 1953 година на натпреварот за ски скокање во Планица. [2]

Сопственост

уреди

Во 2000 година брендот Кокта го купи прехранбената компанија Колинска, позната денес како Дрога Колинска. Во средината на 2010 година, хрватската компанија Атлантик Група ја презема Дрога Колинска.[3]

Продажба

уреди

Во првата година од производството, четири милиони шишиња Кокта беа продадени само во Словенија, а десет години подоцна продажбата се искачи на 71 милион. Од Словенија, Кокта се прошири на други пазари на Југославија, каде што воспостави и лиценцирани и сопственички капацитети за шишиња.[се бара извор]

Маркетинг

уреди

Почетната кампања за лансирање и маркетинг на Кокта беше внимателно дизајнирана. Првото шише и етикета за Југо Кокта беше создадено од Сергеј Павлин, потоа млад студент по архитектура. Павлин, исто така, дизајнираше и друг колатерал за маркетинг, вклучувајќи го и дизајнот за камиони за испорака Кокта и картонска амбалажа за шишиња Кокта. 

Многу постари Словенци сѐ уште се сеќаваат на постери кои ја зафатија целата земја како дел од оригиналната маркетинг кампања Кокта: тие се состоеа од засенета млада жена, со фризура која се сметаше за модерна во тоа време, во реп, со сини очи, држејќи во раце шише мистериозно нов пијалак. Спортскиот настан во Планица, каде што беше прикажана Кокта, беше најраната форма на спортски спонзорства во Словенија.[4]

Наводи

уреди
  1. Cockta. „The story of Cockta“. Архивирано од изворникот на 2 February 2015.
  2. Cockta, the drink from our younger days. The heritage of Slovene brands, 2010, Архивирано од изворникот на 20 August 2016
  3. Starling, Shane (16 July 2010). „Atlantic Grupa buys Droga Kolinska“. William Reed Business Media.
  4. Atlantic Grupa (21 март 2016). "Cockta stands proud with the Slovenian Eagles". Соопштение за печат. Архивирано на 20 август 2016 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-08-20. Посетено на 2018-03-20.