Лос Анџелес Клиперс

Лос Анџелес клиперс, скратено Л.А. Клиперс – американски професионален кошаркарски клуб со седиште во Лос Анџелес. Клиперс се натпреварува во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) како член на Тихоокеанската дивизија на Западната конференција.

Лос Анџелес Клиперс
КонференцијаЗападна
ДивизијаТихоокеанска
Основан1970
ИсторијаБафало Брејвс
(1970-1978)
Сан Диего Клиперс
(1978-1984)
Сан Диего Клиперс
(1984-денес)
АренаСтејплс Центар
ГрадЛос Анџелес, Калифорнија
Бои на екипата                        [1][2][3]
ПретседателЛоренс Франк
Генерелен мен.Мајкл Вингер
ТренерТајрон Лу
Титули
0

НБА шампиони: 0

Конференциски шампиони: 0

Дивизиски шампиони: 2

Мреж. местоОфицијално мрежно место
Association jersey
Team colours
Association
Icon jersey
Team colours
Icon
Statement jersey
Team colours
Statement
City jersey
Team colours
City
Лос Анџелес Клиперс сезона 2020-2021

Клубот досега никогаш не играл н ниту финале на конференцијата. Најблиску биле во 2015 година, кога изгубиле од Хјустон Рокетс и покрај водството од 3-1 во победи. Клиперс ги играат своите домашни натпревари во Стејплс Центарот во центарот на Лос Анџелес, арена што ја делат со другиот НБА клуб Лос Анџелес Лејкерс, со Лос Анџелес Спаркс од Женската национална кошаркарска асоцијација (ВНБА) и Лос Анџелес Кингс во Националната хокеарска лига (НХЛ).

Наводи

уреди
  1. „Next Era of Clippers Basketball Launches With New Logo and Brand Identity“. Clippers.com. NBA Media Ventures, LLC. June 17, 2015. Посетено на June 8, 2017. The L.A. Clippers new visual identity is a symbolic turning of the page to the next era of Clippers basketball. The primary logo retains the legacy colors of red, white and blue as a tribute to the Clippers faithful, while adding black to provide a modern edge
  2. „LA Clippers Staff Directory“. Clippers.com. NBA Media Ventures, LLC. Посетено на December 14, 2018.
  3. „LA Clippers Reproduction Guideline Sheet“. NBA Properties, Inc. Посетено на August 10, 2016.

Надворешни врски

уреди