Сандерленд (англиски: Sunderland) — пристаништен град и административен центар на градската област Сандерленд во Тајн и Вир, Североисточна Англија. Сандерленд се наоѓа во близина на устието на реката Веар која тече низ градот. Сандерленд е во рамките на историскиот округ Дурам.

Сандерленд
Sunderland
Знаменитости на Сандерленд
Знаменитости на Сандерленд
Сандерленд is located in Обединетото Кралство
Сандерленд
Сандерленд
Сандерленд is located in Европа
Сандерленд
Сандерленд
Местоположба во Британија
Координати: 54°54′22″N 1°22′53″W / 54.90611° СГШ; 1.38139° ЗГД / 54.90611; -1.38139Координати: 54°54′22″N 1°22′53″W / 54.90611° СГШ; 1.38139° ЗГД / 54.90611; -1.38139
ДржаваОбединето Кралство
ЗемјаАнглија
РегионСевероисточна Англија
Површина
 • Вкупна111,84 км2
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Население (2011)
 • Вкупно174,286
ДемонимМакем
Часовен појасGMT (UTC)
 • Лете (ЛСВ)BST (UTC+1)
Пошт. бр.SR1-SR6
Повик. бр.0191