Мирослав Церар (Љубљана, 28 октомври 1939) — словенечки и југословенски гимнастичар, кој освоил медали на две Олимписки игри, четири светски првенства и пет европски првенства.

Мирослав Церар
Miroslav Cerar
Мирослав Церар на Олимпијадата во 1964
Лични податоци
Роден(а)28 октомври 1939(1939-10-28)(84 г.)
Љубљана, Кралство Југославија
ЖивеалиштеЉубљана, Словенија
Висина1,72 м
Тежина73 кг
Спорт
Земја Југославија

Кариера уреди

Меѓународната кариера на Церар започна во 1958 година . година, кога го освои бронзениот медал на Светскиот куп во Москва на коњ со рачки. На Олимписките игри во 1960 година во Рим, Церар го освоил осмото и деветтото место со југословенската гимнастичка репрезентација. Самостојно се натпреваруваше само на вратило, каде го освоил петтото место.

На Европското првенство во 1961 година, одржана во Луксембург, тој освои четири златни медали: во секаде, на коњ со рачки, кругови и разбој, и освои бронза во сводот. На Светското првенство во Прага 1962 година, тој освои злато на вратило и на коњ со рачки, пред Борис Шахлин. На Европското првенство во Белград одржано во 1963 година, освои дури шест медали, четири златни и еден сребрен и еден бронзен. На Олимписките игри во 1964 година освои два медали, еден златен и еден бронзен и шесто место на вратило.

На Европското првенство во 1965 година одржано во Антверпен, тој освоил злато на разбој, сребро на коњ со рачки и бронза на кругови. Виктор Лисицки го освоил златото на коњот со рачки, што беше еден од двата вкупни порази што Церар ги претрпел во меѓународната кариера на коњот со рачки. Вториот пораз го доживеал во 1967 година на ЕП против Михаил Воронин .

Во меѓувреме, Церар освои златен медал на Светското првенство во 1966 година одржана во Дортмунд во натпревар на коњ со рачки и бронза на разбој.

На Олимписките игри во 1968 година во Мексико Сити, во екипниот дел со југословенската репрезентација го зазеде 6-то место, а поединечно повторно освои злато на коњ со стисоки. Следната година, 1969 година, Церар повторно освоил злато на Европското првенство и на Светското првенство во 1970 година што се одржа во Љубљана, Церар по трет пат го освои златото и титулата светски првак на коњ со рачки.

Активната гимнастичка кариера Мирослав Церар ја заврши во 1971 година, по повредата што ја заработи на натпревар во Јапонија .

Приватно Церар ги завршил правните студии и работел како адвокат. Вршеше почесни должности во Спортскиот одбор на Југославија. Беше прв претседател на Словенечкиот олимписки комитет, а сега е претседател на Словенечката олимписка академија.

Трипати беше избран за спортист на годината во Југославија во 1961 и 1963 година и 1964 година и 1999 година. Церар беше назначен во Меѓународната гимнастичка куќа на славните.[1]

Наводи уреди

  1. „Miroslav Cerar“. International Gymnastics Hall of Fame. Посетено на 12. 5. 2007. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Литература уреди

  • Фолкер Клуге: Олимписки летни игри. Летописот II. Берлин. 1998.  978-3-328-00740-1
  • Фолкер Клуге: Олимписки летни игри. Летописот III. Берлин. 2000.  978-3-328-00741-8
  • Питер Метјуз, Ијан Бјукенан, Бил Мелон: Гинисовиот интернационалец кој е кој од спортот . Енфилд. 1993.  978-0-85112-980-8