Крис Робшо, роден на 4 јуни 1986 г. е професионален рагби играч и капитен на англиската репрезентација[1] кој моментално игра за Премиер лигата на Арлекинс.[2]

Биографија уреди

Висок 188 см, тежок 110 килограми, Робшо од почетокот на кариерата игра за Арлекини. За репрезентацијата на Англија досега одигра 43 тест натпревари и постигна 2 есеи.[3]

Извори уреди

  1. England captain Chris Robshaw is flawed but you can't help feel sorry for him following Rugby World Cup wreck | Daily Mail OnlineПредлошка:Ботовски наслов
  2. „Chris Robshaw | Current Players | Harlequins Rugby Union[[:Предлошка:Ботовски наслов]]“. Архивирано од изворникот на 2015-10-06. Посетено на 2022-04-19. URL–wikilink conflict (help)
  3. Chris Robshaw | Rugby Union | Players and Officials | ESPN ScrumПредлошка:Ботовски наслов