Светското првенство — општо меѓународно натпреварување отворено за елитни натпреварувачи од целиот свет, претставувајќи ги нивните нации, а победувањето на ваков настан ќе се смета за највисоко или скоро највисоко достигнување во спортот, играта или способноста.

Преглед уреди

Титулата обично се доделува преку комбинација на специфични натпревари или поретко, системи за рангирање (на пр. Првенство во тест за ИЦЦ ), или комбинација од двете (на пр. Светско првенство во Триатлон ). Ова одредува „светски шампион“, кој или вообичаено се смета за најдобра нација, тим, поединец (или друг субјект) во светот на одредено поле. Ова може да биде познато и како натпревар на Светски куп ;, на пример возење на велосипед. Честопати, употребата на терминот куп или првенство во оваа смисла е само избор на зборови. Некои спортови имаат повеќе шампиони поради повеќе организации, како што се бокс, мешани воени вештини и борење.

Одредени натпреварувачки вежби немаат светско првенство или Светски куп како другите спортови, но може да имаат еден или неколку светски шампиони. Професионалниот бокс, на пример, има неколку светски шампиони со различна тежина, но секој од нив се решава со „натпревар за титули“, а не на турнир. Во системот за натпревар на титули, првенството може да се победи само со директно поразување на актуелниот функционер, кој пак мора да продолжи да се натпреварува за да ја задржи титулата или да ја изгуби.

Сепак, другите натпревари, најчесто во професионалните спортови, имаат или немаат вистинско светско првенство, но може да ги определат победниците на домашно натпреварување да бидат „светски шампиони“. Ова е особено точно за ‘‘големите четворица„ големи професионални спортски лиги во САД и Канада ; светски првенства постојат во сите четири најголеми спортови, но домашната лига на САД и Канада се општо познати како светски професионални првенства (како со Купот Стенли, наводно независно првенство за хокеј на мраз, но под контрола на Националната хокеј Лига преку двајца управни доверители од 1947 година) или еквивалент на светско првенство. Во американскиот фудбал, иако постои Светско првенство во ИФАФ, Соединетите држави се толку далеку над другите нации со кои се соочуваат дека победникот на американскиот Супер Боул, е ограничен натпревар на 32-те екипи во Националната фудбалска лига, обично се нарекува светско првенство од страна на играчите, самата НФЛ го пласираше натпреварот како светско првенство во првите повторувања.[1]

Конечно, на одредени натпреварувања нема светско првенство или светски куп, туку одржуваат низа настани признати како елитно ниво на својата област (на пр. Тенисот и голфот имаат серија од четири гренд слем турнири што се признати како врвен натпревар на играта, Покрај клучните тимски настани, финалето на светските турнеи и Олимписките игри, иако секоја година ИТФ назначува Светски шампион заснован на настапи во текот на целата година).

Наводи уреди

  1. Evans, Simon (February 3, 2011). „Super Bowl contenders happy with world champions title“. Reuters. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на February 5, 2014.