Отвори го главното мени

Википедија:Селска чешма

Селска чешма на Википедија
Централно место за дискусии, прашања и одговори
↓ Кон содржината ↓       ↓ Кон разговорите ↓
Отворете нова тема или прашање
Византиската чешма во с. Винце, Кумановско

За да оставите порака, стиснете на дадената врска подолу, но запомнете:

 • При дискусиите останете смирени, учтиви и културни. Претпоставете добронамерност;
 • Вандализмот бргу се отстранува;
 • Давајте описен наслов на вашиот нов коментар;
 • На крајот од пораката потпишете се со четири тилди (Еве вака: ~~~~). Ова автоматски ќе го потпише Вашето корисничко име и датумот и времето кога е оставена пораката (се потпишуваме на страници за разговор, но не на статии).
За што да ја користите оваа страница?
Кратенки:
ВП:СЧ

Оваа страница е наречена „селска чешма“ затоа што е место каде што читателите и уредувачите можат да се соберат и заедно да дискутираат за било што поврзано со Википедија.

Ве охрабуваме да почнете нов разговор доколку сакате:

 • Да добиете помош околу користењето на Википедија;
 • Да добиете помош околу уредувањето на Википедија;
 • Да дискутирате технички прашања, поврзани со погонот МедијаВики;
 • Да ги дискутирате начелата и напатствијата;
 • Да дадете јавни известување и новости;
 • Да дадете предлози и сугестии;
 • Да оставите конструктивна критика за проектот;
 • Да поставите правописни и граматички прашања и ревизии;
 • Да добиете помош со преводи на поими и имиња од странски јазици;
 • Општо, за сè што е поврзано со Википедија и Википедијанците.

Доколку сакате да дискутирате за некоја статија, ве молиме почнете ја дискусијата на страницата за разговор на самата статија.

Ако барате администраторско внимание (за вандализам на страници, кршење на начела, лични напади и непристојност, уредувачки војни, заштита на страници или други технички работи), поставете го барањето на Википедија:Огласна табла за администратори.

Do not speak Macedonian? Other languages icon.svg

If you are willing to post comments but you do not speak Macedonian, you are welcome to do it on the Village Pump for foreign languages (please visit the Macedonian Wikipedia Embassy to check the language abilities of the community members before choosing the language to post in). Please do not post comments in foreign languages on this page, as it is intended for comments and discussions in Macedonian only. All comments that are posted on this page in a language other than Macedonian will be immediately moved to the Village Pump for foreign languages.

Filing cabinet icon.svg Архиви


Среќна нова година!Уреди

Сакам на сите корисници на Википедија на македонски јазик да им ја честитам новата година, да им посакам многу здравје и бериќет во неа, а со заеднички напори оваа година да го надминеме бројот од 100.000 статии.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:13, 1 јануари 2019 (CET)

Среќна Нова година и од мене, само убави моменти во претстојната :) Мислам дека неминовно ќе го надминеме бројот од 100.000 оваа година, конечно да стигнеме и до тој праг --Ehrlich91 (разговор) 21:32, 1 јануари 2019 (CET)

FileExporter beta featureУреди

Johanna Strodt (WMDE) 10:41, 14 јануари 2019 (CET)

Уставни промениУреди

Здраво на сите,

Бидејќи се работи за крупна измена на Уставот на Република Македонија, а истите измени денес се најдоа и на страниците на Службениот весник, сметам дека треба да поведеме расправа што тоа ќе значи за името на државата, примената на придавките, појаснителните страници, порталите и ред други работи, поради што е неопходна сеопфатна дискусија од сите уредници на Википедија на македонски јазик. Не мора да има веднаш решенија и држете ја дискусијата до темата. Очекувам сите активни уредници да земат учество во истата. --Ehrlich91 (разговор) 21:58, 14 јануари 2019 (CET)