Приказна

појаснителна страница на Викимедија

Приказна или приказните може да се однесуваат на:

Заеднички употреби

уреди
 • Приказна, наратив (приказ на имагинарни или реални луѓе и настани)
  • Расказ, дел од прозна фикција што обично може да се прочита во еден здив
 • Приказна (американски англиски), или storey (британски англиски), кат или ниво на зграда
 • Вести, настан или тема пријавени од новинска организација

Друштвени медиуми

уреди
 • Приказни (друштвени медиуми), збирка пораки, слики или видеа, често ефемерни
  • Facebook Stories, кратки колекции на фотографии или видеа генерирани од корисникот што може да се прикачат на Фејсбук на корисникот
  • Инстаграм Stories, функција на Инстаграм која му дозволува на корисникот да објавува вертикални слики кои ќе исчезнат за 24 часа
  • Snapchat Stories, функција во Snapchat која им овозможува на корисниците да составуваат снимки во хронолошки приказни, достапни за сите нивни пријатели

Филм, телевизија и радио

уреди
 • Приказна (ТВ програма), телевизиска програма во Нов Зеланд од 2015–2016 година
 • Приказна, еден од главните ликови во филмот Дама во водата од 2006 година
 • <i id="mwKQ">Приказната</i> (краток документарен филм), краток филм од 2000 година на Џон Литл
 • Приказната со Дик Гордон, програма за радио интервју што дебитираше во 2006 година
 • „Приказни“, епизода од Добриот доктор

Музика

уреди

Групи

уреди
 • Stories (бенд), американска рок група
 • The Story (американски бенд), фолк-рок дуо
 • The Story (британски бенд), англиски психо-фолк бенд

Албуми

уреди
 • Приказна (албум на Аморфис), компилација, 2000 година
 • Приказна (албум на Ерик Клептон), компилација, 1991 година
 • Приказна, албум од 1970 година на Honeybus
 • A Story, албум од 1997 година на Јоко Оно, снимен во 1974 година
 • Приказни (албум на Адисон Роуд), 2010 година
 • Приказни (албум на Avicii), 2015 година
 • Приказни (EP), ЕП од Крис Брокау
 • Приказни (албум на Глорија Гејнор), 1980 година
 • Приказни (албум на Мајуми Лизука), 2008 година
 • Приказни (албум на Ренди Стоунхил), компилација
 • Приказни, албум на Џон Мејал и Блузбрејкерс, 2002 година
 • Приказни, албум на The Bunny the Bear, 2013 година
 • Приказната (албум на Бранди Карлајл), 2007 година
 • The Story (албум Runrig), 2016 година
 • Приказната, албум на Бизи Боун, 2006 година
 • Приказни (албум на Милфорд Грејвс), 2000 година

Песни

уреди
 • „Story“, песна на Ледра Чепмен од нејзиниот албум „ Telling Tales“ од 2009 година (албум)
 • „Story“, песна на Дрејк Вајт од неговиот албум Spark од 2016 година
 • „Story“, песна од 2005 година на P-Square од нивниот албум Get Squared
 • „Приказна“, Б-страна на синглот „ Mas Me Wonder “ на Maroon 5
 • „Приказни“ (песна на Бони М.), сингл од 1990 година
 • „Приказни“ (Therapy? песна), сингл од 1995 година
 • „Stories“, песна на Трапт од нивниот албум „ Trapt “ од 2002 година
 • „Приказни“, песна од Убавицата и ѕверот: Волшебниот Божиќ
 • „Приказни“, песна на Сент Мотел од нивниот албум „ Воајер “ од 2012 година
 • „The Story“, песна на 30 Seconds to Mars од нивниот албум A Beautiful Lie
 • „Приказната“ (песна), 2007 година, од Бренди Карлајл од нејзиниот албум The Story
 • „The Story“ (песна на Конан Греј), од неговиот албум од 2020 година Kid Krow
 • „Приказната“, песна на Лимп Бизкит од Несомнената вистина (Дел 1)
 • „Приказната“, песна на Дерик Морган од 1970 година
 • „Приказната“, песна на The Passions од 1982 година

Места

уреди

Австралија

уреди
 • Мост на приказна, Бризбејн, Квинсленд

Соединети Американски Држави

уреди
 • Приказна, Арканзас, неинкорпорирана заедница
 • Приказна, Индијана, неинкорпорирана заедница
 • Приказна, Небраска, неинкорпорирана заедница
 • Приказна, Вајоминг, место назначено со попис
 • Заедничка експедициска база Форт Приказна, воена база во Вирџинија Бич, Вирџинија
 • Градот на приказната, Ајова
 • Округот Стори, Ајова

Луѓе

уреди
 • Приказна (презиме)
 • Стори Musgrave (роден 1935 година), американски лекар и астронаут
 • Приказна Твиди-Јејтс (роден 1983), професионален американски тенисер

Други употреби

уреди
 • Story (списание), американско книжевно списание објавено 1931–1961 и 1989–2000 година
 • Приказна: Супстанција, структура, стил и принципи на сценариото, водич за сценарио од 1997 година од Роберт Меки
 • Приказните, од Џејн Гардам, 2014 година
 • Корисничка приказна, активност за планирање во развој на софтвер
 • Ray-Ban Stories, паметни очила објавени во септември 2021 година

Поврзано

уреди
 • Историја (појаснување)
 • Приказна (појаснување)