Перо Стојановски (роден на 1 декември 1970 година во Скопје) — македонски политичар и дипломат.

Перо Стојановски
Министер за образование и наука
На должноста
27 јули 2008 – 10 јули 2009
Премиер Никола Груевски
Претходник Сулејман Рушити
Наследник Никола Тодоров
Лични податоци
Роден(а) 1 декември 1970(1970-12-01)(53 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Установа Филозофски факултет

Животопис

уреди

Перо Стојановски е роден на 1 декември 1970 година во Скопје. Завршил на факултетот за електротехника на Скопскиот универзитет. Потоа работел како професор по математика и информатика. Во периодор од 2006 и 2008 година бил државен секретар во министерството за образование и наука.

Стојановски во периодот од 27 јули 2008 до 10 јули 2009 година ја извршувал функцијата министер за образование и наука. По крајот на мандатот бил амбасадор на Македонија во Австралија.

Во 2015 година од страна на Основниот суд Скопје бил осуден на 3,5 години затвор за злоупотреба на службената положба и овластувања, во најголем дел финансиска додека ја претставувал Македонија во Австралија[1]

Наводи

уреди
Политички функции
Претходник
Сулејман Рушити
Министер за образование и наука
27 јули 2008 - 10 јули 2009
Наследник
Никола Тодоров
Претходник
?
Амбасадор на Македонија во Австралија
2008 - 2009
Наследник
?