Светско првенство во фудбал 1994

1994 Светско првенство на ФИФА — САД
World Cup '94
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 24  (од 147 квалификанти)
Домаќин САД
Шампиони  Бразил (четврта титулa)
Одиграни натпревари   52
Постигнато голови 141  (просек 2.712 по натпревар)
Посетеност 3.587.538  (просек 68.991 по натпревар)
Најдобар стрелец Бугарија Христо Стоичков
Русија Олег Саленко
6 гола
Најдобар играч Бразил Ромарио


Шампиони на Светското Првенство во 1994
Brazil
Бразил
Четврта титула
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи