Чијапас ( Spanish pronunciation:  [ˈtʃjapas] ), официјално Слободна и Суверена држава Чијапас ( шпански: Estado Libre y Soberano de Chiapas), е една од 32-те држави што ги сочинуваат 32-те федерални субјекти на Мексико. Поделена е на 124 општини заклучно со септември 2017 година [9] а нејзин главен град е Туктла Гутиерез. Други важни центри за население во Чијапас се Окосино, Тапачула, Сан Кристобал де лас Касас, Комитан и Ариага . Таа е најјужната држава во Мексико. Сместена е во југозападно Мексико и се граничи со државите Оахака на запад, Веракрус на северозапад и Табаско на север, и со одделите Петен, Квиче, Хуехетенјанго и Сан Маркос на Гватемала на исток и југоисток. Чијапас има крајбрежје покрај Тихоокеанскиот океан на југ.

Чијапас
State
Estado Libre y Soberano de Chiapas  (шпански)
Slum Sk’inal Chyapas  (јазик?)
Skotol Yosilal Chyapas  (јазик?)
Ijojyib laklumal Chyapas  (јазик?)
Знаме на ЧијапасГрб на Чијапас
Химна: Himno a Chiapas
Државата Чиjапас во Мексико
Државата Чиjапас во Мексико
CountryМексико
CapitalТукстла Гутијерез
Largest CityТукстла Гутијерез
Municipalities124
Admission14 септември, 1824 година[1]
Order19th[a]
Управа
 • GovernorРутилио Ескандон
 • Senators[2]Едуардо Рамирес Агулиар
Сасил де Леон Вилард
Ное Кастањон Рамирес
 • Deputies[3]
Површина[4]
 • Вкупна73.311 км2 (28,306 ми2)
 Ranked 10th
Најг. вис.[5]&100000000000040800000004.080 м
Население (2015)[6]
 • Вкупно5,217,908
 • Густина0/км2 (0,00.018/ми2)
 • Ранг15th
Postal codes29–30
Area codes
ISO 3166MX-CHP
HDI 0.700 high Ranked 32nd of 32
БДПUS$11,957,977.89 th[b]
 • По глава на жител: US$2291.71
Мреж. местоGovernment Web Site
^ a. By the will of the people of Chiapas expressed by direct vote for incorporation into the Federation. ^ b. The state's БДП was Mex$153,062,117,000 in 2008,[7] amount corresponding to US$11,957,977,890 dollars, being a dollar worth 12.80 pesos (value of June 3, 2010).[8]

Во принцип, Чијапас има влажна, тропска клима. На северот, во областа што граничи со Табаско, во близина на Тепа, врнежите од дожд може да достигнат просечно над 3000 мм годишно. Во минатото, природната вегетација во овој регион била низинска, висока повеќегодишна дождовна шума, но оваа вегетација е скоро целосно расчистена за да се овозможи развој на земјоделство и ранчовите. Врнежите од дожд се намалуваат движејќи се кон Тихиот Океан, но сепак се доволно изобилни за да се овозможи одгледување на банани и многу други тропски култури во близина на Тапачула. На неколку паралелни „сирери“ или планински масиви кои се протегаат по центарот на Чијапас, климата може да биде доста умерена и маглива, дозволувајќи им на развој на облачни шуми како оние на Reserva de la Biosfera el Triunfo, дом на мал број на сјајни кветали и рогови на гуаните .

Чијапас е дом на античките урнатини на Маите на Паленке, Јашчилан, Бонампек, Чинкултик и Тонина .[10] Таа е исто така дом на едно од најголемите домородни популации во земјата со дванаесет федерално признати етникуми.

Историја уреди

 1. „La diputación provincial y el federalismo mexicano“ (шпански).
 2. „Senadores por Chiapas LXI Legislatura“. Senado de la Republica. Архивирано од изворникот September 24, 2015. Посетено на March 6, 2013.
 3. „Listado de Diputados por Grupo Parlamentario del Estado de Chiapas“. Camara de Diputados. Архивирано од изворникот July 20, 2011. Посетено на October 20, 2010.
 4. „Resumen“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на June 7, 2007. Посетено на February 12, 2013.
 5. „Relieve“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на August 13, 2010. Посетено на October 20, 2010.
 6. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот December 10, 2015. Посетено на December 8, 2015.
 7. „Chiapas“. 2010. Архивирано од изворникот на August 4, 2012. Посетено на October 20, 2010.
 8. „Reporte: Jueves 3 de Junio del 2010. Cierre del peso mexicano“. www.pesomexicano.com.mx. Архивирано од изворникот на June 8, 2010. Посетено на August 10, 2010.
 9. „En 2018 sí habrá elecciones en nuevos municipios de Chiapas: SGG“. El Estado (шпански). September 21, 2017. Архивирано од изворникот на 2018-01-06. Посетено на January 5, 2018.
 10. aprilholloway. „Researchers confirm that recently discovered Tonina Pyramid is Largest Pyramid in Mexico“. ancient-origins.net. Архивирано од изворникот на 22 October 2017. Посетено на 1 May 2018.