Чеченија (рус: Чеченская Республика, чеченски: Нохчийн Республика) е автономна република во составот на Руската Федерација. Главен град е Грозни.

Чеченска Република
Република
Чеченская Республика
Друга транскр.
 • чеченскиНохчийн Республика
Знаме на Чеченска РепубликаГрб на Чеченска Република
Химна: Шатлакхан Илли
Şatlaqan İlli
"Shatlak's Song"
[1]
ДржаваРусија
Федерален округСевернокавкаски[2]
Економски регионСевернокавкаски[3]
Главен градГрозни
Управа
 • ОрганПарламент[4]
 • Глава[4]Рамзан Кадиров[5]
Површина[6]
 • Вкупно17.300 км2 (6,700 ми2)
Ранг76th
Население
 • проц. од (јануари 2016)[7]1.395.678
 • Градскo32,1%
Час. појасмосковско време Уреди википодатоци[8] (UTC+3)
ISO 3166RU-CE
Рег. таб.95
Службени јазицируски;[9] чеченски[10]
Мреж. местоchechnya.gov.ru Уредете го ова на Википодатоците

Географија уреди

Сместена во источниот дел на северниот Кавказ, Чеченија е заградена скоро од сите страни од руските федерални единици.

Реки:

Часовен појас уреди

 

Чеченија е сместена во Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC разлика од +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Демографија уреди

Според пописот од 2004 во Чеченија има 1,1 милиони жители. Чеченци се  1.031.647 или 93,5%. Други етнички групи се Руси (40.645, или 3,7%), Кумици (8.883, или 0,8%), Ингуши (2.914 или 0,3%) и останати (под 0,5%).

 • Популација: 1,103,686
  • Урбана: 373,177 (33.8%)
  • Рурална: 730,509 (66.2%)
  • Maжи: 532,724 (48.3%)
  • Жени: 570,962 (51.7%)
 • Домаќинства: 195,304 (со 1,069,600 ж)
  • Урбани: 65,741 (со 365,577 ж)
  • Рурални: 129,563 (со 704,023 ж)
 • Наталитет (2005)
  • Раѓања: 28,652 (24.9)
  • Умирања: 5,857 (5.1)
1926 1939 2002
Чеченци 293,190 (72.0%) 360,598 (64.4%) 1,031,647 (93.5%)
Руси 77,274 (19.0%) 157,621 (28.1%) 40,645 (3.7%)
Кумуки 2,217 (0.5%) 3,305 (0.6%) 8,883 (0.8%)
Ингуши 154 (0.0%) 4,336 (0.8%) 2,914 (0.3%)
Други 34,112 (8.4%) 34,088 (6.1%) 19,597 (1.8%)

Религија уреди

Најголемиот број на Чеченци се муслимани сунити, кои се преобратиле некаде помеѓу 16 и 19 век. Тие ги следат движењето на муслиманските струења како Шафии, Ханафи или Малики. Русите се православни, од кои има доста и Козаци кои исто така се православни.

Наводи уреди

 1. Decree #164
 2. Президент Российской Федерации. Указ №849 от 13 мая 2000 г. «О полномочном представителе Президента Российской Федерации в федеральном округе». Вступил в силу 13 мая 2000 г. Опубликован: "Собрание законодательства РФ", No. 20, ст. 2112, 15 мая 2000 г. (President of the Russian Federation. Decree #849 од May 13, 2000 „On the Plenipotentiary Representative of the President of the Russian Federation in a Federal District“. Стапил на сила May 13, 2000).
 3. Госстандарт Российской Федерации. №ОК 024-95 27 декабря 1995 г. «Общероссийский классификатор экономических регионов. 2. Экономические районы», в ред. Изменения №5/2001 ОКЭР. (Gosstandart of the Russian Federation. #OK 024-95 December 27, 1995 „Russian Classification of Economic Regions. 2. Economic Regions“, по измените на Amendment #5/2001 OKER. ).
 4. 4,0 4,1 Constitution, Article 5.1
 5. Official website of the Chechen Republic. Ramzan Akhmatovich Kadyrov Архивирано на 11 август 2011 г. (на руски)
 6. „Сведения о наличии и распределении земель в Российской Федерации на 01.01.2019 (в разрезе субъектов Российской Федерации)“. Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography. Архивирано од изворникот на 9 February 2022. Посетено на 29 August 2023.
 7. Chechen Republic Territorial Branch of the Federal State Statistics Service. Численность населения Чеченской Республики на 1 января 2014 года (PDF) (руски). Архивирано од изворникот (PDF) на 11 October 2017. Посетено на 18 March 2014.
 8. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации (руски). 3 June 2011. Посетено на 19 January 2019.
 9. Official throughout the Russian Federation according to Article 68.1 of the Constitution of Russia.
 10. Constitution of the Chechen Republic, Article 10.1
 11. Law #4071-1