Ајртон Сена
Ayrton Senna
Националност  Бразил Бразилец
Кариера во Формула 1 светското првенство
Години активен 1984 - 1994
Тимови Толман, Лотус, Мекларен, Вилијамс
Трки 162 (161 старта)
Титули 3 (1988, 1990, 1991)
Победи 41
Пиедестали    80
Вкупни поени 610 (614)[1]
Пол позиции 65
Најбрзи кругови 19
Прва трка Гран-при на Бразил, 1984
Прва победа Гран-при на Португалија, 1985
Последна победа Гран-при на Австралија, 1993
Последна трка Гран-при на Сан Марино, 1994

Ајртон Сена да Силва (португалски: Ayrton Senna da Silva) (Саун Пауло, 21 март 1960 - Имола, Италија, 1 мај 1994) бил бразилски возач на тркачки автомобили, еден од најголемите возачи на автомобилското натпреварување во светот на „Формула 1“. Бил трикратен првак (1988, 1990 и 1991 година). Победил во 41 трка, освоил 65 пол позиции и имал 19 најдобри кругови. Посебно е познат по добрите возења по дождливо време поради што го има добиено и прекарот дождовниот човек.

Загинал за време на трката во Имола, Италија.

Наводи уреди

  1. Сѐ до 1990, не сите бодови освоени од возач влегувало кон нивниот вкупен скор на крајот на првенството (видете список на бодувања за повеќе информации). Броевите без загради се бодови во првенството; броевите во заградите се вкупни освоени бодови.