Ава Гарднер (Смитфилд, Јужна Каролина, 24 јануари 1922Лондон, 26 јануари 1990) — една од легендите на Холивуд. Зад себе остави речиси 60 филмови и незаборавни улоги во делата како што се „Сонцето повторно се раѓа“, „Ноќта на Игуана“, „Могамбо“ и „Босонога контеса“[1].[2].

Гарднер во 1947 година

Наводи

уреди
  1. „Ava Gardner“. Архивирано од изворникот на 2021-01-25. Посетено на 2021-02-04.
  2. Ava Gardner (I) (1922–1990)